
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №13155, яким пропонується скасувати нарахування комунальних послуг за житло, зруйноване чи пошкоджене під час збройної агресії Росії проти України.
Це здається неймовірним, але є досить багато випадків, коли на четвертому році повномасштабної війни людям, які втратили своє житло через обстріли та бомбардування, надсилають платіжки за комуналку. А у разі несплати погрожують судами й візитами представників колекторських компаній.
Докладніше про ситуацію, що склалася, і законопроєкт розповідає OBOZ.UA.
Суди йдуть, гроші капають
Говорячи про житлово-комунальне господарство, слід зазначити, що ЖЕКи або ОСББ курують переважно лише вивезення сміття, ліфти та прибирання прибудинкової території. Інші квитанції йдуть споживачеві безпосередньо від постачальників комунальних послуг. Серйозні послуги: світло, газ, вода, опалення – їх надають серйозні організації, якими володіють щонайменше серйозні люди. І яким не до сентиментів.
“Зруйнований приватний будинок чи квартира? Та невже! Чи відповідний акт комісії є? Ох, не встигли зробити, тікали з-під обстрілів? Щиро шкодуємо. Але платити треба”, – приблизно так виглядає діалог водоканалу, обленерго чи газового господарства із простим громадянином.
“Люди, звісно, не платять – а за що платити? Але формально, згідно із законом, постачальники послуг мають рацію. Люди позиваються, але за цей час борги лише накопичуються”, – каже OBOZ.UA колишня директорка Центру надання безкоштовної вторинної правової допомоги Наталка Костишин.
Втім, не можна сказати, що такий підхід є дуже масовим. Але він є. І тут багато залежить від особистісного чинника, від порядності керівництва тієї чи іншої компанії. До речі (комуналки це не стосується, але випадок характерний), після того як окупантів вигнали із Харківської області, 2023 року агрофірми та фермерів із колишньої окупованої частини регіону почали відвідувати податківці. Мовляв, хлопці, а у вас тут борг за податок на землю за 2022 рік, будьте ласкаві заплатити.
“Після обстрілу наш будинок в експлуатацію й досі не ввели, але газову трубу підвели рік тому. Тепер я їм, газорозподільній компанії, нібито винен уже 900 гривень за послуги. Я їм говорю, що тут уже три роки не живу, які послуги, будинок зруйнований! Вони у відповідь: “А ви нам не повідомили, що будинок зруйнований”. То вони самі не знають і не бачать? Тепер погрожують судом. Дзвонять по три рази на день (включно з вихідними), нагадують механічним голосом. Щодо води та електроенергії поки що не турбували”, – розповідає OBOZ.UA мешканець Ірпеня Олексій Шибанов. У його квартиру на третьому поверсі на початку березня 2022 року влучив снаряд, і він поїхав до батьків до Очакова.
Геннадій Надєїн, мешканець селища Слатине, що за 15 кілометрів від кордону з Бєлгородською областю, півтора місяця просидів у погребі свого будинку, після чого поїхав до родичів на Черкащину.
“Ще у перші дні “Град” влучив, газову трубу розірвало разом із лічильником. Сусідка казала, що трубу потім заварили. Так тепер дзвонять, вимагають платити, колекторами погрожують. Що там із рештою послуг – не знаю, але сусідка розповідає, що квитанції через щілину в паркані кидали справно. Щоправда, паркану вже немає – тиждень тому за метрів сто від будинку КАБ прилетів”, – розповідає OBOZ.UA Геннадій Надєїн.
Борги з комуналки можуть бути амністовані
На сьогодні понад три мільйони громадян України через російську агресію мають пошкоджене чи зруйноване житло. Багато хто із них був змушений переїхати в інші регіони країни або за кордон.
І мета законопроєкту “Про внесення змін до деяких законів України щодо нарахування плати за житлово-комунальні послуги та обліку збитків у зв’язку із пошкодженням чи знищенням об’єктів нерухомого майна” – врегулювання на законодавчому рівні питання звільнення власників житла від оплати послуг у разі пошкодження чи руйнування житла внаслідок бойових дій. А то нараховують і нараховують.
Варто зазначити, що йдеться не лише про припинення нарахування плати за комуналку, а й про амністування накопиченого боргу.
“Законопроєкт фактично передбачає амністію за боргами з комунальних послуг для громадян, у яких внаслідок війни пошкоджене чи зруйноване житло. Якщо буде визначено, що з такого-то числа житло було повністю або частково зруйноване й непридатне для проживання, то отриманий борг з комуналки списується. При цьому також не може бути податку за нерухоме майно за цей період, він теж скасовується. Але якщо житло відновлене та придатне для проживання, то оплата комунальних послуг знову може нараховуватись. Якщо, звичайно ж, людина там мешкає”, – розповідає OBOZ.UA народний депутат, один з авторів законопроєкту №13155 Павло Фролов.
За його словами, ступінь зруйнованості будинку чи квартири визначити, в принципі, нескладно: після прильоту, внаслідок якого постраждало житло, приїжджає ДСНС, поліція. Все фіксується, складається відповідний акт.
При цьому положення, що закон зворотної сили не має, у цьому випадку не працює.
“За Конституцією, закон не має зворотної дії у часі, окрім випадків, коли він пом’якшує чи скасовує відповідальність. Тому у випадку руйнації житла, наприклад ще у 2022 році, є всі підстави для його скасування, якщо закон буде ухвалений, і з установленої дати руйнування заборгованість має бути списана”, – наголошує депутат.
Якщо законопроєкт №13155 буде ухвалено, то власники пошкодженого чи зруйнованого житла зможуть не платити за комунальні послуги під час воєнного стану, а також протягом року після його завершення.
“Я думаю, що законопроєкт буде проголосований. Розсудливим людям важко не погодитися із такими очевидними речами, це буде абсурд. Наразі документ перебуває на розгляді в комітетах, сподіваюся, до літа він буде готовий до першого читання”, – каже Павло Фролов.
Джерело: OBOZ.UA