
Повномасштабне вторгнення в Україну спричинило серед іншого радикальну трансформацію самоідентичності громадян. Соціологія фіксує, що в країні відбувається формування мононації за принципом “свій-чужий”.
Про це спеціально для OBOZ.UA розповів політик, голова наглядової ради Інституту стратегічних досліджень та прогнозів “Янус”, соціолог Ігор Гринів. Він зазначив, що чужою українцям стає “вата”, навіть донедавна російськомовні категорично відмовляються з нею спілкуватися.
“Після початку війни я проводив багато досліджень в Одесі, Харкові, наприклад, з’ясовуючи, як змінилося сприйняття ідентичності, патріот – не патріот, “вата” – “не вата”. До війни, за даними багатьох опитувань, в Одесі співвідношення “вати” – “не вати” було 70% на 30%. Через рік війни співвідношення було 40% на 60% уже на користь патріотизму”, – каже соціолог.
Він уточнив, що трансформація ідентичності українців відбувається саме у радикальному форматі, наприклад, люди не намагаються дискутувати й переконувати співрозмовників із проросійськими поглядами, а просто перестають спілкуватися з ними.
“Тобто спрацьовує принцип “свій-чужий”. Отут ми стаємо мононацією”, – упевнений Ігор Гринів.
Соціолог каже, що така радикалізація пов’язана з втратою певних територій і фактом, що ті, хто почувається чужим у нинішній Україні, “поїхали кудись”.
“Певен, що суспільство отримало таке щеплення війною, що нескоро прийме філософію “вати”, відомої риторичним “какая разница”. Ми бачимо, що навіть тим, хто говорив “какая разница”, сьогодні вже не “какая разница” – їхня особиста метаморфоза також відбулася”, – зауважив Ігор Гринів.
Радикалізація за принципом “свій-чужий” також призвела до того, що навіть дуже стомлені війною люди не готові прийняти несправедливий мир.
“Вони дуже стомилися, але несправедливого миру громадяни не приймуть. Тобто люди точно не готові здатися і, попри всю втому, готові ще багато чого терпіти. Виклик ключовий – це закінчення війни, крім того, запит на певну справедливість дуже великий. Проте “мир” від Трампа, наприклад, суспільство сприймає як несправедливий, тому й неприйнятний”, – додав Ігор Гринів.
Як повідомляв OBOZ.UA, попри те, що Україна кожного дня потерпає від терористичної діяльності РФ, на жаль, деякі громадяни нашої держави слухають “творчість” артистів із країни-агресора. У результаті нещодавно першу сходинку в українському чарті Apple Music посіла пісня Homay російського гурту Ay Yola, який активно підтримує війну та допомагає окупантам.
Джерело: OBOZ.UA