Українці можуть законно обрати вигідніший для себе вид пенсії – наприклад, перейти з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, або навпаки, залежно від страхового стажу та умов нарахування. Правильно здійснений перехід може суттєво підвищити щомісячні виплати, особливо якщо враховано нові показники середньої зарплати та наявність додаткового стажу.

Про це розповів експерт з пенсійних питань Сергій Коробкін профільному виданню “На пенсії“. Українське законодавство дозволяє людині мати право на кілька видів пенсій, однак отримувати можна лише одну.

Це означає, що громадяни, які одночасно мають право, наприклад, на пенсію за віком та пенсію по інвалідності, повинні обрати найбільш вигідний для себе варіант. Такий вибір може вплинути не лише на розмір щомісячних виплат, але й на загальну фінансову стабільність пенсіонера.

Коробкін звертає увагу на ключовий чинник – страховий стаж. Якщо людина після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набрала щонайменше два роки додаткового стажу, перехід на пенсію за віком може стати фінансово вигідним. У цьому випадку для розрахунку нової пенсії Пенсійний фонд застосує сучасний показник середньої заробітної плати – за три роки, що передують переходу. Це може суттєво збільшити пенсію, особливо якщо попередня була розрахована за застарілими даними.

Однак не кожен перехід обов’язково означає вигоду. Якщо пенсіонер не має достатнього додаткового стажу, то під час переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком використають той самий старий показник заробітної плати, що й раніше. У такому разі змін у сумі виплат не буде або вони будуть мінімальними. Також необхідно враховувати, що розмір пенсії по інвалідності залежить від групи.

Наприклад, третя група передбачає лише 50% від пенсії за віком – це суттєво впливає на доцільність переходу. Перед тим як ухвалити рішення про перехід з одного виду пенсії на інший, слід:

  • проаналізувати всі види пенсій, на які є право;
  • оцінити наявний страховий стаж після призначення нинішньої пенсії;
  • дізнатися, які показники середньої зарплати буде враховано для нового розрахунку;
  • врахувати групу інвалідності та дату її встановлення;
  • отримати консультацію у фахівця Пенсійного фонду або незалежного пенсійного експерта.

Як повідомляв OBOZ.UA раніше, українські пенсіонери зобов’язані впродовж 10 днів після низки змін повідомити про них Пенсійний фонд. Наприклад, працевлаштування чи звільнення з роботи. Без такого повідомлення може бути виплачена зайва сума, яку потім зобов’яжуть повернути в бюджет (т. зв штраф).

.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *