У Європі нині розглядають альтернативний постачанням зброї в Україну варіант допомоги. Способом більш ефективної підтримки можуть стати інвестиції в український військово-промисловий комплекс.

Зокрема, чималі надії покладають на розвиток української САУ “Богдана” та на співпрацю Європи й України, яка “цілком може представляти майбутнє збройової промисловості країни”. Про це пише The Washington Post.

Журналісти видання побували на випробуваннях української самохідної гаубиці “Богдана” на одному з українських полігонів. Вони наголосили, що виробництво цієї зброї за час повномасштабного вторгнення РФ зростає. Якщо за 2023 рік українська промисловість могла виготовляти таких САУ не більше шести на місяць, то у 2025-му цей показник зріс до понад 20 одиниць на місяць. Немалу роль у цьому відіграє партнерство з європейськими союзниками України.

“8 квітня Європа оголосила про нову виплату в розмірі 1 мільярда євро – із надприбутків від заморожених російських активів – на будівництво додаткових гаубиць. Це найбільша наразі сума, виділена спеціально для українського артилерійського виробництва – частина з понад 20 мільярдів євро, які Європа виділить на оборонний сектор країни протягом наступного року замість простого відправлення зброї”, – зазначає The Washington Post.

У таких інвестиціях є проста логіка: подібний механізм прискорює потрапляння гаубиць на фронт, а до того ж не лише обходиться дешевше, а й допомагає підтримувати на плаву українську економіку.

“По-перше, це дешевше. По-друге, це швидше. По-третє, ви скорочуєте транспортні та логістичні витрати та час. По-четверте, це сприяє зростанню економіки”, – пояснила пані посол ЄС в Україні Катаріна Матернова.

Зважаючи на кардинальний розворот США у питанні допомоги Україні за президентства Дональда Трампа, Європа опинилася віч-на-віч з необхідністю максимально компенсувати можливу втрату американської допомоги. Зокрема, гостро це питання стоїть у ключових питаннях, насамперед засобах ППО. Втім, у ЄС не впевнені, що зможуть повністю закрити ці потреби України. Саме тому триває пошук оптимальних шляхів продовження допомоги.

Як заявив у розмові з The Washington Post один з європейських посадовців, все більше країн розглядають модель вливання грошей в українську оборонну промисловість замість відправлення зброї, пропонуючи швидший шлях, оскільки власні європейські запаси вичерпуються після кількох років спрямування зброї до Києва.

“Стратегія також дозволяє країнам НАТО використовувати Україну як полігон для розробки зброї, наприклад безпілотників, у яких вони не мають такого досвіду, сказав чиновник. 155-мм “Богдана” з вражаючою дальністю стрільби 25 миль є першою українською гаубицею калібру НАТО, яка здатна допомогти гарантувати безпеку країни. “Це безпрограшний варіант”, – додав європейський чиновник. “Нам дешевше. Їм треба виробляти. А українці нас багато чому вчать”, – пише видання.

The Washington Post також констатує, що, попри постійне зростання впливу на ситуацію на полі бою безпілотних технологій, “артилерія залишається ключовою частиною конфлікту”. Саме постачання союзниками гаубиць на лінію фронту допомогло українським воїнам відбити наступ РФ, яка мала значну перевагу в особовому складі та озброєннях, на початку повномасштабної війни.

“Українські солдати зараз вправно володіють артилерією, яку вони можуть виготовляти самі, не покладаючись на інші країни. Порівняно з безпілотниками гаубиці можуть ефективніше пригнічувати окопні операції, припиняти штурми та знищувати противника”, – пише The Washington Post.

Як зазначив директор Агентства оборонних закупівель Міністерства оборони Арсен Жумаділов у розмові з журналістами видання, Україна досягла “величезних успіхів” у виробництві зброї калібру НАТО після російського вторгнення у 2022 році завдяки спільним зусиллям уряду та приватних виробників зброї.

За його словами, збільшення виробництва артилерії допомогло країні стати більш самодостатньою. Понад 85 відсотків запчастин, необхідних для “Богдани”, виробляються в Україні – очікується, що до кінця року цей показник зросте до 95 відсотків.

“Зараз в Україні виробляються самохідні гаубиці в таких обсягах, які не мають аналогів у Європі”, – наголосив Жумаділов.

Він додав, що це важливо, тому що “існує прямий і тісний зв’язок між нашою здатністю воювати та безпекою Європи. Якщо Україна впаде, Європа не зможе протистояти росіянам так добре, як ми”.

The Washington Post додає, що у Європейській комісії нині намагаються розблокувати сотні мільярдів євро для зміцнення обороноздатності континенту в найближчі роки за допомогою позик і послаблення бюджетних правил. Частиною плану є кредитна програма на суму 150 мільярдів євро для прискорення спільної закупівлі та розробки озброєнь блоку, яка переважно орієнтована на системи, виготовлені в ЄС, Норвегії чи Україні.

“Ми зміцнюємо Україну багатьма різними способами. Один із способів полягає в тому, щоб підтримати їх у нарощуванні їхніх власних можливостей. Підтримка, яку ми надаємо Україні, не є одностороннім шляхом, це взаємовигідна ситуація. Отримані нами знання принесуть користь як нам, так і Україні. Ми також будемо вчитися на цьому”, – наголосив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус на пресконференції в штаб-квартирі НАТО 11 квітня.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що новий фіскальний простір також може дозволити країнам ЄС інвестувати або об’єднуватися з виробниками зброї в Україні для кращої інтеграції українського оборонного виробництва з європейською промисловістю.

“Тим часом деякі країни шукали більше досвіду з перших рук, відправляючи неозброєних солдатів у тренувальні табори на заході України, щоб вони навчилися бойовим діям – це ознака поглиблення тривоги на континенті щодо майбутнього”, – зазначено у матеріалі.

Зокрема, днями про наміри відправити цьогоріч більше солдатів в Україну, щоб вони могли вчитися в українських військових, заявив командувач армії Данії.

“Україна випереджає всіх і використовує західні системи ефективніше, ніж західні країни можуть їх використовувати. Стратегічна інтеграція українського оборонного сектору з європейським також сприяла б безпеці в Європі в цілому”, — переконаний ексспівробітник міністерства оборони Німеччини Ніко Ланге, який зараз працює в Центрі аналізу європейської політики.

Нагадаємо, раніше стало відомо, що Фінляндія засекретила постачання зброї до України. У міністерстві оборони заявили, що це пов’язано зі зміною ситуації у галузі глобальної безпеки.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *