
Уранці 21 квітня помер Папа Римський Франциск, 266-й очільник католицької церкви. Йому було 88 років. З середини лютого понтифік перебував у лікарні у важкому стані. Франциск очолював церкву з 2013 року та став першим Папою-єзуїтом і першим понтифіком з Латинської Америки.
OBOZ.UA публікує цікаві факти про особисте життя та погляди Франциска. Наприклад, мало хто знає, що понтифік у юності займався наукою та мав магістерський ступінь з хімії. А до священництва, кажуть, його привело нещасливе перше кохання.
Дитинство і нещасливе кохання
Народжений у Буенос-Айресі як Хорхе Маріо Берґольйо, майбутній Папа був старшим із п’яти дітей у сім’ї італійських мігрантів. Після завершення школи Хорхе деякий час працював у лабораторії, де перевіряв продукти харчування на відповідність санітарним нормам.
Як не дивно, одним із поштовхів до духовного життя стала невдала юнацька любов. У 13 років Берґольйо сказав дівчині на ім’я Амалія: “Якщо не одружуся з тобою – стану священиком”. Так і сталося. За словами Амалії, закохані розійшлись через незгоду батьків дівчини на їхню дружбу.
У 1958 році Хорхе Маріо вступив до Товариства Ісуса (ордену єзуїтів), згодом викладав літературу і психологію, отримав філософську та теологічну освіту. Поступово він пройшов шлях від єпископа до архієпископа Буенос-Айреса, а в 2001 році був проголошений кардиналом Папою Іваном Павлом ІІ.
Обрання Папою
13 березня 2013 року після відставки Бенедикта XVI Хорхе Берґольйо був обраний Папою Римським. Він став першим понтифіком-єзуїтом, першим Папою з Латинської Америки та першим, хто взяв ім’я Франциск – на честь Франциска Ассизького, покровителя убогих і миротворців.
Папа Франциск відмовився від розкішної папської резиденції, часто самостійно готував їжу, носив просте вбрання і наполягав на близькості до народу.
Його стосунки з політичними колами Аргентини були непростими, але у світі його поважали як духовного лідера.
Цікаві факти про Франциска
Погляд на створення світу
Папа Франциск неодноразово висловлювався на підтримку наукових теорій про походження Всесвіту, зокрема еволюції та Великого вибуху, наголошуючи, що ці погляди не суперечать християнській вірі. У виступі перед Папською академією наук у 2014 році він заявив, що Бог – чарівник із магічною паличкою, а творець, який наділив світ природними законами та дозволив йому розвиватися. За його словами, Великий вибух – це не заперечення Бога, а навпаки – прояв його творчої волі.
Папа Римський і прибульці
Папа Франциск одного разу заявив, що із радістю охрестив би прибульців, якби ті з’явилися на порозі церкви. За словами понтифіка, якби до Ватикану завітала інопланетна експедиція, він не став би їм відмовляти у хрещенні, адже, як він сам висловився: “Хто я такий, щоб чинити опір?”.
Папа Римський і штучний інтелект
У листопаді 2020 року Папа Франциск закликав молитися за те, щоб розвиток штучного інтелекту та роботехніки служив на благо людства. Він наголосив, що справжній прогрес має сприяти повазі до людської гідності, а не поглиблювати нерівність.
Франциск про Голодомор в Україні
У книзі “Про небеса і про землю” Папа Франциск назвав Голодомор одним із трьох найстрашніших геноцидів ХХ століття, поряд із трагедіями вірменського та єврейського народів. Він підкреслив, що українці зазнали жахливих страждань у своїй боротьбі за свободу.
Франциск і права жінок у церкві
Папа Франциск зробив вагомі кроки до посилення ролі жінок у католицькій церкві. У січні 2021 року він змінив церковне право, офіційно дозволивши жінкам брати активну участь у літургії – читати Святе Письмо, допомагати біля вівтаря та роздавати причастя під час богослужінь. А вже в липні 2022 року Папа вперше в історії призначив трьох жінок до Департаменту у справах єпископів – впливового органу, що бере участь у доборі єпископів по всьому світу.
Маловідомі факти про Папу Франциска
- Франциск мав магістерські ступені з філософії та хімії, і до служіння викладав літературу, теологію, філософію й психологію.
- Його улюблений фільм – “Бенкет Бабетти” (1987), стрічка про силу милосердя й самопожертви.
- Серед книг Франциск особливо виділяв “Божественну комедію” Данте, захоплювався поезією німецького поета Гельдерліна та любив музику Бетховена.
- Ще до понтифікату він відмовився від архієпископських апартаментів і оселився у скромнішому помешканні. Відомо, що папа сам готував собі їжу, пересувався громадським транспортом і літав у економкласі.
- Франциск не приховував своєї любові до танго та футболу, та вболівав за аргентинський клуб Сан-Лоренсо.
- Папа Франциск ще в юності переніс складну операцію – через інфекцію йому видалили одну легеню.
Раніше OBOZ.UA розповідав, що Папа Римський Франциск на Великдень звернувся до вірян всього світу з великодньою промовою. Її замість понтифіка проголосив церемоніймейстер папських богослужінь Дієго Равеллі, сам Папа був присутній на балконі базиліки Святого Петра.
Джерело: OBOZ.UA