Європейський Союз очікує від Монголії виконання її зобов’язань щодо чинного ордера на арешт російського диктатора Володимира Путіна, який запланував візит до цієї країни 3 вересня. У ЄС нагадують, що Монголія є державою-учасницею Римського статуту Міжнародного кримінального суду.
Відповідну позицію озвучила на брифінгу 2 вересня представниця Зовнішньої дипломатичної служби ЄС Набіла Массралі. “Монголія є державою-учасницею Римського статуту МКС. З урахуванням правових зобов’язань, які він тягне за собою, ми висловили своє занепокоєння щодо візиту (Путіна. – Ред.) і чітко виклали позицію МКС через нашу делегацію в Монголії”, – сказала вона.
За словами дипломатки, “звісно, Євросоюз підтримує” розслідування прокурора МКС в Україні та закликає всі держави-учасниці “до повної співпраці”.
Набіла Массралі долала, що в ЄС обізнані щодо запланованого візиту Путіна в Монголію.
“Монголія, як і всі інші країни, має право розвивати свої міжнародні зв’язки відповідно до своїх інтересів. Однак стосовно Путіна діє ордер на арешт, виданий МКС за незаконну депортацію і переміщення тисяч українських дітей із тимчасово окупованих територій України в Росію”, – сказала представниця ЄС.
Заяву з приводу намірів Путіна відвідати Монголію зробили й у міжнародній правозахисній організації Human Rights Watch (HRW). Там заявили, що Улан-Батор має заборонити в’їзд диктатору або заарештувати його, якщо він в’їде до країни.
Правозахисники нагадали, що диктатор розшукується МКС з 17 березня 2023 року, коли було видано ордер на арешт його та уповноваженої президента РФ з прав дитини РФ Марії Львової-Бєлової за воєнні злочини, пов’язані з незаконною депортацією та незаконним переміщенням дітей з окупованих районів України до РФ.
“Монголія порушить свої міжнародні зобов’язання як член МКС, якщо дозволить президенту Росії Володимиру Путіну відвідати країну, не заарештувавши його”, – заявила Марія Елена Віньолі, старша радниця HRW з питань міжнародного правосуддя.
Як повідомляв OBOZ.UA, раніше у Кремлі заявили, що Путін поїде до Монголії на 85-річчя перемоги радянських та монгольських військ над армією Японії біля річки Халхін-Гол. Там його зобов’язані заарештувати, оскільки Монголія ще 2002 року ратифікувала Римський статут МКС.
Однак, за даними Bloomberg, візит Путіна до Монголії відбудеться без загрози арешту, оскільки Улан-Батор запевнив Москву, що затримувати главу Кремля не буде.
Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк також висловив сумнів щодо ймовірності арешту Путіна в Монголії. Він застеріг, що це загрожує тотальним обнуленням репутації МКС і Путін це робить свідомо.
Нещодавно Мексика, де діє Римський статут, запросила Путіна на інавгурацію нової президентки Клаудії Шейнбаум, яка відбудеться 1 жовтня. Україна та ЄС закликали Мексику заарештувати диктатора у разі його приїзду.
Водночас раніше президентка Швейцарії Віола Амхерд заявляла, що Путіна не заарештовуватимуть у її країні, якщо він приїде на наступний Саміт миру – заради переговорів про війну в Україні там готові зробити виняток.
Джерело: OBOZ.UA