
Українці все ще мало користуються банківськими позиками – рівень кредитного навантаження залишається одним із найнижчих у Європі. Українські фізособи здебільшого оформлюють споживчі кредити на звичайні товари. Іпотека та автокредитування поки пасуть задніх, але в другому півріччі-2025 прогнозується зниження процентних ставок за такими кредитами для населення.
Експерти бачать у нинішніх низьких показниках величезний потенціал для зростання, який може стати ключем до відновлення економіки. Про ситуацію з ринком кредитування в Україні OBOZ.UA розповіла керівниця аналітичного департаменту “Фінансового пульсу” Діляра Мустафаєва.
Що відомо
- В Україні – низький рівень кредитного навантаження.
Частка кредитів домогосподарствам в Україні становить лише 3,4% від ВВП. Для порівняння, у Польщі цей показник – 22,9%, у Німеччині – майже 50%, а в Данії – понад 85%.
- Рівень боргу за позиками залишається безпечним.
Середній показник DSTI (співвідношення витрат на обслуговування кредиту до доходів) становить близько 20%, що вважається безпечним. Навіть за іпотекою, найбільш витратним видом кредитування, цей показник не перевищує 40%.
, – вказує Мустафаєва.
- Банки обережні, а клієнти не поспішають звертатися за позиками.
, – зазначає Мустафаєва.
Які кредити обирають українці
- Споживчі позики: найпопулярнішими є кредити на придбання товарів, що формують основу гривневого портфеля банків. З довоєнного періоду вони зросли майже на 29%.
- Іпотека: швидкими темпами зростає й іпотека, чий портфель за три роки збільшився більш ніж удвічі.
- Автокредитування: водночас автокредитування “просіло”, хоча цього року і демонструє ознаки відновлення.
– вважає Мустафаєва.
Що буде з відсотками за кредитами
У другому півріччі 2025 року в Україні можуть знизитися ставки за кредитами – іпотекою, автокредитами та позиками для малого бізнесу. У середньому вартість такого кредитування може впасти на 1 відсотковий пункт, до 17-18%, що поверне ставки до рівня 2024 року, розповів OBOZ.UA віцепрезидент Асоціації українських банків, голова правління Глобус банку Сергій Мамедов.
За його словами, до падіння відсотків за кредитами може призвести ймовірне зниження облікової ставки Національного банку (НБУ) за тримісячними депозитними сертифікатами та інші монетарні інструменти.
, – пояснює Мамедов.
Як повідомляв OBOZ.UA, за останні три роки ставки за кредитами на житло перебувають на найнижчих рівнях щонайменше з 2006-го. Експерти пов’язують ситуацію на іпотечному ринку України з державною програмою єОселя.
Джерело: OBOZ.UA