
Лідер Китаю Сі Цзіньпін нібито може запросити до Пекіна президента США Дональда Трампа з нагоди 80-ї річниці закінчення Другої світової війни 3 вересня. На ці заходи має приїхати і кремлівський диктатор Володимир Путін; він уже прийняв запрошення.
Про потенційну зустріч трьох лідерів написало видання The Times. Журналісти зазначили, що ворожість між Вашингтоном і Пекіном знизилася після серії торговельних угод. Раніше Сполучені Штати Америки планували запровадити проти Китайської Народної Республіки тарифи в розмірі 145%, але рішення було швидко скасоване й замінене більш вигідними для КНР 30%.
Останніми днями відносини ще більше потеплішали. Китай зняв обмеження на експорт рідкісноземельних металів, необхідних для виготовлення нових технологічних продуктів (наприклад, для автомобільних акумуляторів).
У відповідь США послабили обмеження на продаж Китаю деяких високопродуктивних комп’ютерних чипів. А Дженсен Хуан – генеральний директор Nvidia, провідного американського виробника передових чипів для штучного інтелекту – здійснив знаковий візит у КНР.
В одному з інтерв’ю, відповідаючи на запитання, чи не суперечать його погляди поглядам президента США та лідерів Республіканської партії, Хуан відповів, що перед поїздкою говорив із Трампом, і глава держави побажав йому успіху. “У будь-якому будинку завжди є місце для двох”, – сказав гендиректор про суперництво Вашингтона й Пекіна.
Аналітики вважають, що зустріч Дональда Трампа, Сі Цзіньпіна і Володимира Путіна на параді на площі Тяньаньмень буде вигідною насамперед для КНР і РФ.
Деякі китайські аналітики закликали свого лідера скористатися можливістю і прийняти Трампа й Путіна на тристоронньому саміті.
“Чому б не приурочити візит Трампа до параду 3 вересня?” – запитував Цзінь Цаньжун, один із найвідоміших китайських націоналістичних коментаторів, в інтерв’ю шанхайському новинному сайту Guancha.
“Якщо президент Трамп відвідає Китай і візьме участь у параді 3 вересня, це надішле світові потужний позитивний сигнал. Образ китайських, російських і американських лідерів, які стоять разом, може стати потужним посланням миру і стабільності”, – стверджував він. Китайська влада мовчазно заохочувала такі спекуляції.
Аналітик із китайської політики з Тайваню Вень-Ті Сун заявив, що вересневі урочистості також стануть корисним способом відвернути увагу в КНР від політичних й економічних проблем.
“Святкування річниці стало ще важливішим, оскільки воно породжує націоналістичну гордість, яка може на певний час приховати різні внутрішні розбіжності”, – пояснив експерт.
Однак він припустив, що радники Трампа можуть переконати його не погоджуватися на поїздку.
“Я думаю, шанси невеликі. Китай може запросити Трампа, але Трамп навряд чи погодиться. Так, Трамп, можливо, хоче відчувати себе великою людиною, котра має історичне значення, і ділити сцену із двома іншими сильними лідерами великих держав, але Трамп волів би зустрітися з ними на території США. Не думаю, що Трампу цікаво бути просто одним із трьох друзів на вечірці Сі Цзіньпіна”, – вважає Вень-Ті Сун.
Як раніше писав OBOZ.UA, на тлі різких, але нетривалих ескалацій воєнних конфліктів на азійському континенті (Індія і Пакистан у квітні-травні й операція Ізраїлю проти Ірану в червні цього року) міжнародні експерти знову активно дискутують на тему можливості “великої угоди” між США та Китаєм у контексті безпеки в Тихоокеанському регіоні.
Джерело: OBOZ.UA