27 Липня, 2025

Європейський Союз в межах Ukraine Facilitу виділить Україні 3,05 млрд євро, що на 1,45 млрд менше, ніж мало бути за планом. Крім того, допомога надійде значно пізніше – лише в кінці серпня (мала бути в травні). Причина – Україна провалила виконання умов для отримання допомоги.

“Коштів буде менше, тому що, як я писав трохи вище, не виконано 3 з 16 індикаторів з дедлайном у І кварталі 2025 року. Транш надійде пізніше – тому що Україна подала звіт про результати виконання Плану для Ukraine Facility та запит на отримання фінансування не у квітні, а тільки 6 червня. Тягнули час в розрахунку, що десь там встигнемо за квітень-травень підтягнути “хвости” і відрапортувати про закриття усіх індикаторів, але не вийшло”, – пояснив на своїй сторінці в Telegram голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Важливе:

  • По-друге, надходження не вплинуть на фінансування видатків, насамперед соціального характеру – на утримання сфер охорони здоров’я та освіти, виплати зарплат бюджетникам тощо.
  • По-друге, ці 1,5 млрд євро, які не отримала Україна, не “згоріли”. Архітектура Ukraine Facility побудована на сталому бюджеті, якщо виконати умови пізніше, гроші надійдуть.

“Якщо торік ми вчасно закривали все (ну майже, бувало що в останні дні чи години, а набуття чинності було вже “за рамками”) як у механізмі Ukraine Facility, так і за програмою співробітництва з МВФ, то від початку 2025 року почались незрозумілі затримки чи зриви виконання завдань. При цьому не можу сказати, що серед невиконаних завдань було щось надскладне чи непідйомне“, – додає Гетманцев.

Зазначимо, в межах макрофінансової допомоги Ukraine Facility в кінці кожного кварталу Україна подає на розгляд Єврокомісії детальний звіт за результатами проведеної роботи, який партнери верифікують на предмет повноти, якості та досягнення поставленої мети, і за результатами надають рекомендації Комітету постійних представників – виділяти фінансування чи ні, і якщо так – то у якому обсязі.

“Маємо пам’ятати про це і посилювати дисципліну у виконанні взятих на себе зобов’язань, особливо у контексті 2026 року, де у нас ще нема гарантій щодо усієї необхідної підтримки бюджету з боку партнерів і де потенційна втрата теоретично гарантованих мільярдів євро від ЄС буде мати більш критичне значення, ніж зараз”, – зазначив голова комітету.

Які умови не виконала Україна: далі може бути гірше

За словами Мерсьє, йдеться про три “маяки” Єврокомісії. Представник відомства позначив їх так:

  • одна стосується децентралізації;
  • інша – закону про реформу Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА);
  • третя – відбору суддів до Вищого антикорупційного суду (ВАКС).

Як прокоментував нардеп від “Голосу” Ярослав Железняк, це дані за підсумками першого кварталу 2025 року. А вже у другому кварталі ситуація з виконанням “маяків” Ukraine Facility стала ще більш сумною.

Як раніше писав OBOZ.UA, раніше Аудиторська рада Ukraine Facility – орган, що здійснює контроль за використанням коштів, виділених у рамках цієї програми, – рекомендувала українській владі скасувати скандальний закон № 12414 з нормами про НАБУ і САП. Також у раді нагадали уряду про ситуацію з головою Бюро економічної безпеки (БЕБ) – Кабмін відмовляється призначати на посаду обраного на відкритому конкурсі Олександра Цивінського.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *