Банки в Україні знову трохи знизили готівковий курс долара до гривні – коригування після активного зростання продовжилося. Так, вранці 23 серпня американська валюта в касах банків коштує в середньому 41,1/41,55 грн (купівля/продаж). Це на 5 коп. дешевше у продажу, ніж було напередодні.
Про це свідчать дані моніторингу. У той же час у небанківських обмінниках курс змінився різноспрямовано – долар подорожчав у покупці, але подешевшав у продажу. Середній курс вранці встановився на рівні 41,16/41,58 грн/дол.
Проте відіграти тижневе падіння гривні поки що не вдалося. За останні 7 днів долар в Україні подорожчав у середньому на 10 коп.
У свою чергу, Національний банк України (НБУ) встановив на 23 серпня офіційну вартість долара США на рівні 41,29 грн. Це:
- на 1 коп. дешевше, ніж напередодні; на 15 коп. вище за курс, встановлений тиждень тому;
- на 20 коп. нижче за історичний рекорд (41,49 грн/дол., було встановлено 22 липня).
Офіційний курс євро при цьому знаходиться на рекордному рівні 45,98 грн. Попередній максимум було встановлено лише напередодні на рівні 45,9 грн.
На чорному ринку, тобто коли приватні особи пропонують купівлю-продаж валюти, курс долара все ще помітно вищий за банківський при купівлі, але навіть трохи нижче при продажу. 23 серпня середня пропозиція американської валюти “з рук” становить 41,35/41,45 грн (купівля/продаж).
Скільки коштує долар у банках: де купувати і продавати валюту
Великі комерційні банки України 23 серпня продають долар за цінами у діапазоні 41,49-41,6 грн. Купувати американську валюту фінустанови готові за 40,45-41,2 грн.
Чи потрібно забирати гроші з банків: що радять українцям
Незважаючи на війну, банківській системі України вдалося накопичити достатньо грошей. Тому запас коштів для того, щоб віддати депозити, у них є, розповів фінансовий аналітик Олексій Козирєв.
Відповідно, зазначає він, якщо покласти гроші до банку, то вони там не “згорять”. Козирєв підрахував, що:
- обсяг усіх коштів населення та фізосіб-підприємців (ФОПів), які перебувають у банках, за даними Фонду гарантування, становить близько 1,2 млрд грн;
- водночас банки тримають в ОВДП 726,45 млрд грн в еквіваленті;
- також банки мають 361,22 млрд грн у депозитних сертифікатах Національного банку overnite (станом на 21 серпня);
- у депозитних сертифікатах, розміщених на тендерах (це тримісячні депозитні сертифікати) є ще 156,24 млрд грн.
“Таким чином, ОВДП та депозитні сертифікати вже перекривають кошти фізичних осіб, які перебувають на рахунках банків. Наголошую, це все кошти фізосіб – і термінові, і на поточних рахунках. … Запас у банківській системі коштів на те, щоб віддати депозити, є. Тому забирати гроші з банків через страх, що їх можуть не повернути, не потрібно”, – розповів аналітик.
Він визнав, що банки справді знизили депозитні ставки. Але з іншого боку, за 2023 рік офіційна інфляція становила 5,1%. Тобто ті, хто просто зберігав гроші “під матрацом”, за цей рік “отримали як мінімум, на 5% зменшену купівельну спроможність своїх коштів”.
Як повідомляв OBOZ.UA, загалом найближчим часом гривня перебуватиме під девальваційним пресингом. Причина – повномасштабна війна. Однак до кінця 2024 року в Україні не очікується різких змін курсу долара.
Джерело: OBOZ.UA