
Росія після проведення обмінів полоненими з Україною практично відразу ж знову кидає на фронт. Більше половини з них змогли прожити не довше року.
При цьому частину ліквідованих експолонених були вбиті своїми ж товаришами по службі. Про це з посиланням на розслідування російського видання “Верстка” повідомляють у проєкті “Хочу жить”.
Деталі
У “Хочу жить” розповіли, що більше половини фігурантів опублікованого в рамках проєкту списку загиблих і зниклих безвісти після обміну росіян не прожили й року після повернення з полону. Про це свідчать дані розслідування російських журналістів.
“Верстка” проаналізували перелік, і дійшли висновку, що відносно довго “пожити” вдалося лише15 колишнім військовополоненим. 71 з них прожили менше року, решта 46 – не більше двох років. Більшість із них згинули в “м’ясних штурмах”, деяких убили свої ж товариші по службі“, – зазначено в повідомленні.
Журналісти зв’язалися з родичами і знайомими деяких зазначених у списку бійців, і ті підтвердили, що незалежно від посади, звання і терміну перебування на службі, тих, хто повернувся з полону, практично відразу після обміну повертають на позиції. Деякі не отримали не тільки відпусток, а й навіть можливості побувати вдома.
“Їх беруть “під особливий контроль” і потім “пускають у розхід”, – зазначили в “Хочу жить”.
У проєкті наголосили на “особливому” ставленні до колишніх військовополонених з боку російських командирів, що тягне за собою порушення міжнародних конвенцій щодо таких військовослужбовців.
“У головах російських офіцерів потрапляння в полон має вигляд, у кращому разі, як “у СЗЧ подався через полон”. Як у російській армії карають за самовільне залишення частини, ми знаємо – відправлення на яму, а потім до штурму. Чи варто говорити, що подібне ставлення до військовополонених порушує будь-які правові норми, та й просто аморальне? Але де російська держава, а де мораль”, – заявили в “Хочу жить”.
У проєкті також нагадали окупантам, що для більшості з них потрапляння в полон до ЗСУ стане набагато дієвішою гарантією дотримання їхніх прав людини, ніж російське законодавство і його трактування російським командуванням.
“Щоб не стати жертвою людожерської системи, у російського військового після полону є шанс знову здатися. Тільки тепер “контрольовано” і без ризику для життя через проєкт “Хочу жить”. Навряд чи звернення до всіляких російських державних інстанцій матимуть такий самий ефект, як звернення на нашу гарячу лінію”, – підкреслили в проєкті.
У “Хочу жить” також уже традиційно нагадали контакти для зв’язку для тих росіян, які між смертю і полоном обирають останнє. Здатися без ризику для життя можна, скориставшись:
- Telegram-ботом: t.me/spasisebyabot
- Подзвонивши на номери +38 044 350 89 17 та 688 (з українських номерів)
- Написавши у Telegram або WhatsApp за номерами +38 095 688 68 88; +38 093 688 68 88; +38 097 688 66 88.
Що передувало
Раніше в “Хочу жить” повідомили, що Росія обмінює своїх військовополонених і відправляє їх назад на фронт. Окупанти замість реабілітації практично одразу ж повертаються до своїх підрозділів і вирушають на штурм українських позицій. Ні відпочинку, ні можливості зустрічі з рідними, ні права вибору більшості з них не надають.
У “Хочу жить” опублікували список загиблих і зниклих безвісти екс-військовополонених, що налічує 133 імені – те, що вдалося підтвердити на першому етапі.
Джерело: OBOZ.UA