
Сучасне будівництво переживає цифрову трансформацію: за даними ООН, Україна посідає 5-те місце серед 193 за рівнем розвитку цифрових держпослуг. Незважаючи на активну цифровізацію в будівництві, в геодезії зберігається низький рівень впровадження сучасних рішень. Геодезію часто сприймають як формальність, а в багатьох проєктах досі використовують ручні вимірювання. Однак економити на геодезії – означає втрачати в темпах, точності та грошах. Такого висновку дійшов один із найпослідовніших інженерів-геодезистів нового покоління Юрій Водоп’янов і тепер системно змінює підхід.
“Досі геодезиста підключають, коли будівництво вже йде. А потрібно навпаки – починати з нього”, – пояснює експерт.
Кар’єру він почав рядовим українським інженером-геодезистом. Поступово опанував усі види геодезичних робіт на великих будівельних проєктах – від топографічної зйомки і перенесення креслень із проєкту в реальність до побудови геодезичних мереж для точних вимірювань на будівництві. Нині він керує геодезичним відділом у PNK Group – американської девелоперської компанії з міжнародною репутацією, що спеціалізується на будівництві логістичних і промислових об’єктів для найбільших корпорацій, бере участь у масштабних міжнародних інфраструктурних проєктах. Саме Юрій Водоп’янов, який системно вивчає технології, ініціював у компанії перехід до повної цифровізації геодезичних робіт.
“На відміну від ручної зйомки, яка схильна до неточностей, моя система використовує безпілотні аерофотозйомки, GNSS-навігацію, хмари точок і спеціалізоване ПЗ. Усе це об’єднано в єдину структуру, де кожна помилка відловлюється до виходу на майданчик”, – розповідає інженер-новатор.
Він розробив шаблони і стандарти проведення процедур і сформував систему, що дає змогу істотно скоротити витрати на вимірювальні роботи. Тільки відмова від зовнішніх підрядників заощадила компанії сотні тисяч доларів. Швидкість робіт на місцевості зросла на 30%, а офісна обробка – ще на 30%.
Модель, розроблену українським інженером, інтегрували в інші цифрові системи. Так геодезія з ізольованої функції стала частиною масштабної системи управління проєктами. Рішення Юрія Водоп’янова зараз використовують у будівництві об’єктів для Amazon, FedEx і Walmart. У самій компанії вони стали стандартом: їх використовують команди на всіх етапах реалізації проєктів, – оскільки його методика дає змогу швидко інтегрувати дані в інформаційне моделювання будівель і системи машинного управління.
Зараз Юрій бере участь у виборі обладнання, консультує менеджерів, навчає новачків і проводить експертизу геодезичних рішень. Йому довіряють стратегічні завдання, а його знання і підходи визначають логіку зйомки та обробки даних на всіх об’єктах компанії. Досвід Юрія використовується як внутрішня школа для інженерів, а його алгоритми відтворюються іншими фахівцями.
“Геодезія – це не просто точки і вимірювання, це управління будівельним процесом”, – підкреслює Водоп’янов.
Методики Юрія Водоп’янова ілюструють, як інженерний підхід і системне мислення можуть трансформувати не окрему функцію, а весь ланцюжок будівельного процесу. Його внесок змінив саме уявлення про роль геодезії в девелопменті. Наступний крок – масштабування цих рішень на міжнародному рівні, розвиток автоматизації та подальша інтеграція даних в управління будівельною технікою.
Джерело: OBOZ.UA