25 Липня, 2025

У середу, 23 липня, відбувся черговий етап обміну військовополоненими між Україною та Росією. Це вже другий обмін за поточний місяць і девʼятий в рамках стамбульських домовленостей. Додому повертаються важкохворі й тяжкопоранені захисники.

Цього разу Україні вдалося повернути багатьох захисників, які були у полоні ще з 2022 року. Про це в Telegram повідомив президент Володимир Зеленський.

“Воїни, що повертаються сьогодні, захищали Україну на різних напрямках фронту. Значна кількість пробула в полоні понад три роки. Всі отримають необхідну підтримку та медичну допомогу”, – зазначив він.

Серед визволених сьогодні – військовослужбовці ЗСУ, зокрема із підрозділів ДШВ, ВМС, Сил ТрО, а також бійці Державної прикордонної служби, Національної гвардії та Національної поліції України, повідомили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.

“Крім представників солдатського та сержантського складу, вдалося звільнити і офіцерів. Частина звільнених сьогодні воїнів потрапили в полон під час оборони Маріуполя і провели у неволі понад 3 роки. Повертається з полону останній із Захисників острова Зміїний – боєць Державної прикордонної служби України”, – сказано в повідомленні.

На рідну землю повернуто українців, що воювали на Донецькому, Запорізькому, Луганському, Херсонському, Харківському, Сумському, Чернігівському напрямках.

Наймолодшому звільненому захиснику виповнилося 27 років, найстаршому – 66 років.

Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко повідомив, що серед звільнених з полону – нацгвардійці, прикордонники та поліцейський. Сержантський і рядовий склад, які потрапили в полон на Донецькому, Харківському, Луганському та Сумському напрямках, а також прикордонник зі Зміїного.

“Найстаршому нашому – 55 років, наймолодшому – 27. Вони пройшли полон, біль і очікування. Є поранені та хворі. Попереду в наших бійців – непростий шлях відновлення. Ми подбаємо, щоб кожен із них отримав повноцінну медичну, психологічну й соціальну підтримку”, – зазначив Клименко.

“Дев’ятий етап обміну, про який домовлено в Стамбулі. Всі отримають медичну допомогу. Вітаємо родичів, велике щастя обійняти близьких. Маємо повернути всіх. Працюємо далі”, – написав керівник ОП Андрій Єрмак.

Зеленський повідомив, що за всі етапи останніх стамбульських домовленостей вдалося повернути більш ніж 1000 наших людей. Він подякував усім, хто над цим працював.

“Важливо, що обміни тривають і наші люди повертаються додому. Дякую всім, хто продовжує цю надважливу роботу. Повернути всіх наших – це пріоритет для держави. І ми продовжимо всі зусилля для того, щоб усі наші люди повернулися з неволі”, – зазначив президент.

Кадри повернення наших воїнів додому після ворожого полону показали в ДПСУ.

“Щойно наші оборонці торкнулися землі, яка для них – не просто Батьківщина, а мрія, що жевріла кожну ніч у темному полоні. Сьогодні ця довга ніч для них нарешті закінчилась. Втомлені, змарнілі. Та нарешті вдома. Україна вдячна вам, наші герої”, – сказано в повідомленні.

Ступивши на рідну землю, захисники одразу намагалися звʼязатися зі своїми близькими.

“Радий вітати на рідній землі!” – написав начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов. Він також показав кадри обміну полоненими.

СБУ показала ексклюзивне відео з обміну полоненими 23 липня, зазначивши, що він є результатом роботи Об’єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими та інших уповноважених структур, які виконали доручення президента України.

“Вдома. Таке довгоочікуване. Вітаємо з поверненням наших Захисників та їхні родини, які так довго чекали! Продовжуємо працювати, щоб повернути кожного та кожну”, – написав уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Захисник Адам із Волині розповів, що росіянин пропонував йому не повертатися в Україну й стверджував, що чоловік нібито пішов воювати за гроші.

“Будемо відвойовувати свою Україну і стояти на своєму місці! За Батьківщину, за матерів, за наших дітей, жінок! Мені росіянин казав: “Залишайся”. Я відповідав: “Ні, я не зрадник! Я росії не буду служити, я Україні служу!”. І мене не переконати!

Я пішов за жінку воювати, за дітей і за свою Батьківщину вбивати. Щоб вона жила і процвітала. Я радий, що я на цій землі вирощуватиму пшеницю і буду й далі навчати своїх дітей, щоб вони займалися тим, чим і займався і я”, – такою була відповідь нашого воїна.

“Кохана, ти в це віриш, чи ні? Я вдома! 3,5 роки я знаходився…в Мордовії – де мордують”, – сказав інший захисник телефоном.

Напередодні глава держави говорив, що вже розпочалися необхідні процедури для нового обміну полоненими між Києвом та Москвою. Завдяки партнерам та міжнародним посередникам Україна намагається забезпечити звільнення не лише військових, а й цивільних заручників та повернення дітей.

Як повідомляв OBOZ.UA, тиждень тому Україна повернула тіла ще 1000 загиблих громадян, зокрема військовослужбовців, у межах репатріаційних заходів. Після цього розпочалася офіційна процедура ідентифікації.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *