
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський розкрив причини його рішення про наступ на Курщину рік тому. За його словами, ситуація тоді була дуже складною: Росія планувала подальші інтенсивні наступи, наростила війська та виробництво дронів, тому українським військам, що відступали, необхідно було зробити щось “екстраординарне”.
Деталями щодо організації операції Сирський поділився в інтерв’ю The Washington Post. Як пише газета, його призначили головнокомандувачем, коли війська РФ, здавалося, були готові домогтися значного просування на сході країни.
Літо 2024 року було “дуже важким”
До травня 2024 року окупанти пішли в наступ Харків, але зіткнулися із запеклим спротивом і в підсумку були обмежені лише невеликою частиною прикордонної зони.
Запізніле рішення США вперше дозволити нанесення ударів по прикордонній території РФ з використанням американських ракет ATACMS допомогло переломити ситуацію на Харківському напрямку, йдеться в матеріалі.
“Ми всі доклали чимало зусиль, включно з публічними виступами, щоб пояснити і довести необхідність застосування цих типів далекобійної зброї на території РФ”, – сказав Сирський.
Незважаючи на зміну політики Вашингтона, минуле літо “було для нас дійсно дуже важким”, додав воєначальник.
За його словами, Росія планувала подальші інтенсивні наступальні операції, включно з атаками на Сумську область.
Москва збільшила виробництво БПЛА і запропонувала нові фінансові стимули для новобранців у сухопутні війська, що посилило проблеми України на фронті.
“Нас жорстко критикували, тому що ми оборонялися і відступали. Мені довелося зробити щось, скажімо так, екстраординарне”, – розповів головком.
ЗСУ приголомшили Москву і Захід
За допомогою невеликої групи командирів Сирський розробив план відволікання військ Росії за допомогою вторгнення в західну частину Курщини.
ЗСУ вперше змусили росіян оборонятися на території власної країни.
Це була небезпечна авантюра, але захисники України в підсумку захопили близько 500 квадратних миль російської території, приголомшивши Москву і Захід, пише The Washington Post.
Операція в Курській області різко підняла бойовий дух українських воїнів і мирних жителів, які відчайдушно чекали новин про просування по фронту.
Водночас критики стверджували, що план також залишив деякі ділянки лінії фронту вразливими для ворога і в підсумку призвів до збільшення територіальних втрат.
Майже рік по тому інтенсивний контрнаступ РФ за участю військ Північної Кореї відтіснив ЗСУ з більшості районів Курщини та чинить потужний тиск на східну частину Донецької області. Окупанти також уперше намагаються прорватися на Дніпропетровщину.
Газета вказує, що Курська операція, “безумовно, стане визначальним поворотним моментом у спадщині Сирського”.
Головком ЗСУ заявив, що це був найважливіший план, який зірвав плани РФ із захоплення нових територій і послабив тиск на деякі ділянки східного фронту.
За останній рік приблизно третину російських КАБів було застосовано в Курській області, а не в Україні.
Російські дрони на оптоволокні, які неможливо придушити, вперше з’явилися на полі бою на Курщині, сказав Сирський, а не на сході України.
За його словами, те ж саме сталося і з військами КНДР, чисельність яких у регіоні зараз може становити близько 20 тисяч осіб, хоча вони досі не виконували бойових завдань в Україні.
Росія нарощує війська
За словами Сирського, внаслідок окупації Курщини втрати РФ становили щонайменше 80 тис. військовослужбовців убитими і пораненими. Він відмовився розкрити кількість втрат України, але зазначив, що вони значно менші, ніж у Росії.
Оборона Покровська, який, здавалося, мав впасти в серпні 2024 року, майже рік по тому, хоч і з труднощами, залишається під контролем України, що стало можливим багато в чому завдяки рішучості українських військ і створенню загороджень, таких як мінні поля, через які втрати російської техніки на цій ділянці фронту становили 30%.
“Ейфорія від Курської операції давно згасла на передовій, на тлі безперервних російських атак. Україні складно конкурувати з набагато чисельнішою російською армією і величезними фінансовими заохоченнями, які вона виділяє новобранцям”, – йдеться в статті.
За словами Сирського, відправка більшої кількості військ на місця залишається серйозною проблемою, і він визнав, що “все, що пов’язано з мобілізацією, – це дуже конфіденційна інформація”.
Росія активно протидіє цим мобілізаційним зусиллям, використовуючи як пропаганду, так і бомбардування пунктів вербування.
Днями, 26 липня, Сирському виповниться 60 років – він досягне пенсійного віку, встановленого для українських військових, але він віджартувався від будь-яких натяків на можливий відхід у відставку.
Він сказав, що все ще може віджатися 100 разів без перерви, і це попри повідомлення його помічників про те, що він рідко спить, якщо взагалі спить.
За його словами, його мотивує “розуміння моєї особистої ролі в справі захисту нашого населення, наших громадян. І я розумію, що маю робити більше і краще”.
Як повідомляв OBOZ.UA, в ISW вказали, що воїни Сил оборони за останні два тижні мали успіх на Сумщині. Захисники повернули під свій контроль Андріївку, Кіндратівку та Олексіївку на північ від обласного центру.
Джерело: OBOZ.UA