27 Липня, 2025

Між Таїландом та Камбоджею знову набирає обертів конфлікт, напередодні якого відбувалися інтенсивні бої з використанням різноманітного озброєння у кількох прикордонних районах. Через сутички обидві країни були змушені евакуювати понад 100 000 людей із небезпечних зон.

Про це повідомляє Bloomberg. Зазначається, що сусідні держави мають давню історію прикордонної напруженості.

Що відомо

У суботу, 26 липня, міністерство оборони Таїланду повідомило про початок військово-морської операції після того, як камбоджійські війська вторглися в три окремі райони провінції Трат на сході країни. За словами представників оборонного відомства, тайські морські сили здійснили контрнаступ і витіснили камбоджійських військових зі своєї території.

Водночас Камбоджа звинуватила тайську сторону в розширенні наступу вглиб її території та ударах по цивільній інфраструктурі: школах, пагодах і житлових будинках. Тайські війська застосували важку артилерію по районах за межами безпосередньої зони бойових дій. Таїланд підтвердив загибель шістьох своїх солдатів і понад 60 поранених з початку бойових дій у четвер, 24 липня.

Камбоджа, своєю чергою, заявила про 13 загиблих, серед яких п’ятеро військових, та близько 70 поранених. Це найкривавіше зіткнення між країнами за останні десять років. Ескалація конфлікту сталася на тлі давніх прикордонних суперечок. У травні два тайські військові були поранені через підрив на мінах, а один камбоджійський солдат загинув під час прикордонної перестрілки.

Таїланд і Камбоджа наголошують, що їхні дії спрямовані виключно на самооборону. У Бангкоку вимагають, щоб Камбоджа припинила бойові дії до укладення офіційного перемир’я. У суботу, 26 липня, тайська армія повідомила про нові зіткнення в провінції Са Кеао, що збільшило кількість охоплених конфліктом прикордонних регіонів до шести з семи.

Інші країни закликають учасників конфлікту до припинення вогню

Попри заклики США, Китаю та Малайзії до негайного припинення вогню, Таїланд наполягає на врегулюванні конфлікту у двосторонньому форматі. Прем’єр-міністр Камбоджі Хун Манет заявив, що його уряд погодився на запропоноване перемир’я за посередництва глави уряду Малайзії Анвара Ібрагіма. Однак Таїланд, за його словами, в останній момент відмовився від цієї домовленості.

Під час спеціального засідання Ради Безпеки ООН у п’ятницю, 25 липня, в якому брали участь представники обох країн, прозвучали заклики до стриманості й мирного врегулювання. Утім, Таїланд не збирається першим згортати військові дії, наполягаючи, що саме Камбоджа має зробити перший крок до припинення конфлікту.

У матеріалі зазначається, що конфлікт розгортається у вкрай несприятливий момент для обох країн, які одночасно стикаються з серйозними економічними труднощами, зокрема з потенційним запровадженням високих мит з боку США. Поки Індонезія, Філіппіни та В’єтнам уже уклали торговельні угоди з адміністрацією Трампа, Таїланд, чия економіка сильно залежить від експорту, досі залишається поза домовленостями.

Прикордонні сутички можуть ще більше загострити внутрішньополітичну ситуацію в Таїланді. Очільницю уряду Паетонґтарн Чінаватру вже відсторонено від виконання обов’язків через можливі прорахунки в розв’язанні прикордонної суперечки. Її партія “Феу Тай”, яка очолює коаліцію, втратила стабільну більшість після виходу одного з ключових партнерів минулого місяця, і тепер опинилася перед загрозою нової хвилі протестів, спрямованих на зміну влади.

Що передувало

Напруженість між двома державами має глибоке історичне підґрунтя. Таїланд і Камбоджа мають складні стосунки як співпраці, так і суперництва. Вони мають спільний 800-кілометровий сухопутний кордон, який значною мірою нанесений на карту Францією, коли вона правила Камбоджею, на якому періодично відбуваються військові зіткнення та який є джерелом політичної напруженості.

Як повідомляв OBOZ.UA, 24 липня стало відомо, що Таїланд застосував авіацію проти камбоджійських військових цілей уздовж спірного кордону. Це стало поворотним моментом у тривалому конфлікті між сусідніми державами. Камбоджа відреагувала різко та пообіцяла рішучу відповідь на агресивні дії Бангкока.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *