5 Липня, 2025

Адміністрація президента США Дональда Трампа несподівано заблокувала новий пакет військової допомоги Україні, попри те, що військові аналітики не вбачали в ньому загрозу для обороноздатності США. Рішення ухвалив міністр оборони Піт Гегсет, а підтримав його заступник з питань політики Елбрідж Колбі.

Цей крок здивував Державний департамент, Україну, європейських союзників та членів Конгресу, які вимагали пояснень від Пентагону. Про це пише NBC News.

Цього тижня Пентагон затримав постачання американської зброї Україні, пояснивши це занепокоєнням щодо малої кількості запасів боєприпасів. Але аналіз, проведений високопоставленими військовими офіцерами, показав, що пакет допомоги не загрожує власним постачанням боєприпасів армії США.

За даними джерел NBC News, рішення про зупинку ухвалив особисто міністр оборони Піт Гегсет – вже втретє з початку року. У двох попередніх випадках, у лютому та травні, його дії були скасовані через кілька днів після втручання Конгресу.

Заступник міністра оборони з питань політики Елбрідж Колбі підтримав ці кроки. Він давно виступає за зменшення американської участі в українському конфлікті на користь переорієнтації зусиль на протидію Китаю в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.

Численні джерела, обізнані з цим питання, повідомили, що крок щодо зупинення постачання зброї здивував Державний департамент, членів Конгресу, чиновників у Києві та європейських союзників.

Рішення спричинило різку критику в Конгресі. Представники обох партій були обурені тим, що їх не попередили заздалегідь. Вони також перевіряють, чи не порушує цей крок закони, що зобов’язують надати Україні схвалену допомогу.

Серед критиків цього рішення були республіканці та демократи, які підтримують допомогу Україні в боротьбі проти Росії. Провідний демократ Палати представників Адам Сміт з Вашингтона заявив, що Пентагон маніпулює темою військової готовності, щоб реалізувати політичну лінію, спрямовану на згортання допомоги Україні.

“Ми не перебуваємо на нижчому рівні запасів, ніж за 3,5 роки конфлікту в Україні”, – заявив Сміт, високопоставлений член Комітету з питань збройних сил Палати представників. Він додав, що його працівники “бачили цифри” і зауважив, не вдаючись у подробиці, що немає жодних ознак дефіциту, які б виправдовували призупинення допомоги Україні.

У Білому домі заявили, що призупинення стало частиною загального перегляду допомоги союзникам, який розпочався минулого місяця за ініціативи Гегсета. Він доручив Об’єднаному штабу оцінити запаси всіх боєприпасів. За інформацією трьох посадовців, у деяких категоріях дійсно спостерігається зниження рівня, але жодна з них не досягла критичного мінімуму.

Перегляд розпочався після того, як Гегсет опублікував службову записку, в якій наказав Об’єднаному штабу Пентагону переглянути запаси всіх боєприпасів. За словами трьох чиновників, знайомих з цим питанням, оцінка виявила, що деякі запаси високоточних боєприпасів перебували на нижчих рівнях, але ще не перевищували критичних мінімумів.

Відтак, Об’єднаний штаб дійшов висновку, що надання подальшої допомоги Україні не призведе до скорочення обсягів поставок США нижче необхідного порогу, необхідного для забезпечення військової готовності.

Речник Пентагону Шон Парнелл заявив, що триває “огляд можливостей”, щоб переконатися, що США можуть збалансовано підтримувати союзників і зберігати власну обороноздатність.

“Ми не можемо надати зброю всім у всьому світі”, – сказав Парнелл. “Частина нашого завдання полягає в тому, щоб надати президенту основу, яку він може використовувати для оцінки кількості боєприпасів, які ми маємо там, куди ми їх відправляємо. І цей процес огляду відбувається прямо зараз і триває”.

Тим часом Україна закликала США надати системи ППО для захисту. Минулого тижня Росія здійснила рекордну атаку – 60 ракет і 477 дронів було випущено по території України. Протиповітряна оборона наразі є одним з пріоритетів оборони.

Призупинена партія включає десятки ракет Patriot, артилерійські снаряди калібру 155 мм, ракети Hellfire, високоточні ракетні системи GMLRS, гранатомети, ракети класу “земля-повітря” Stinger та ракети класу “повітря-повітря” AIM для винищувачів F-16. Частина зброї вже була в Європі, готова до відправлення в Україну, але військові офіцери та посадовці, які керували вантажем, раптово отримали наказ про зупинку доставки.

Постачання зброї було схвалено за часів адміністрації Джо Байдена, повідомили троє американських чиновників. Частина зброї була вилучена з американських запасів, а Пентагон отримав кошти на їх поповнення. Інші боєприпаси підпадають під програму, яка надає кошти на купівлю нової зброї для України в американських оборонних компаній, сказали чиновники. Ця зброя не береться з поставок США.

Відтоді, як США почали надсилати великі партії зброї до Києва після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, американські чиновники та командири висловили стурбованість станом американських запасів боєприпасів та іншого обладнання.

У листі до президента Трампа конгресмен-республіканець Браян Фіцпатрік закликав провести терміновий брифінг від Білого дому та Міноборони США для перегляду рішення “призупинити термінову, життєво важливу військову допомогу Україні”. Він підкреслив, що можна одночасно підтримувати і США, і Україну.

Натомість колишній чиновник Пентагону Ден Колдуелл захистив дії Гегсета й Колбі, заявивши, що вони “ставлять у пріоритет безпеку американських військових”.

“Вони надають пріоритет безпеці та готовності наших власних військових, а не тому, щоб догодити зовнішньополітичному істеблішменту, який часто, здається, заперечує реальні обмеження, з якими стикаються військові Сполучених Штатів”, – сказав Колдуелл.

Проте багато вважають дії Пентагону необґрунтованими. “Це помилка новачка”, – так охарактеризував ситуацію сенатор Роджер Вікер після попередніх подібних рішень Гегсета.

Республіканець від Техасу Майкл Маккол, активний прихильник допомоги Україні, зазначив, що вкрай важливо показати Росії, що Сполучені Штати стоятимуть за Україною.

“Ми не можемо дозволити Путіну зараз перемогти. Президент Трамп також це знає, і саме тому він виступає за мир”, – написав Маккол у соціальних мережах. “Зараз саме час показати Путіну, що ми серйозно налаштовані. І це починається з забезпечення того, щоб Україна мала зброю, дозволену Конгресом, щоб тиснути на Путіна за стіл переговорів”.

Як повідомляв OBOZ.UA, в американському Держдепі заявили, що США “не припиняли повністю, а призупинили” постачання зброї Києву, зокрема ракет для протиповітряної оборони. Там висловилися, мовляв, це лише “одна подія” і багато що залежить від дипломатії.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *