
Президент США Дональд Трамп, як і раніше, налаштований досить оптимістично щодо закінчення війни в Україні, як мінімум, щодо припинення бойових дій в Україні. Принаймні саме такий настрій він демонструє у своїх публічних виступах. Проте наближається його перша значуща віха на посту президента – сто днів, а результатів як не було, так і немає. Що він вчинить, коли зрозуміє, що Кремль де-факто водить його за ніс і не має наміру припиняти війну?
Схоже на те, що запас терпіння Трампа далеко не вичерпаний – він все ще готовий чекати дива або просто блефувати – як і глава РФ Володимир Путін вдавати, що все йде за планом. Але тиск на нього з боку американської громадськості та політикуму все більше зростає, і в якийсь момент він просто буде змушений зробити радикальні кроки. А що ж Кремль? Для нього ця війна – парадигма існування. Він просто не хоче і не може її припиняти. Задля продовження війни Путін буде готовий пожертвувати прихильністю США та безліччю “плюшок”, які сьогодні режиму дає Трамп.
Таку думку в ексклюзивному інтерв’ю OBOZ.UA висловив антиросійський активіст, голова фонду “Стоп Російський Терор” (США) Герман Обухов.
– Президент Трамп заявив про те, що вже найближчими днями чекає відповідь Москви щодо мирних переговорів. Очевидно, він мав на увазі чітку позицію Кремля. Чи означає це, що де-факто терпіння Трампа закінчується, що Трамп може змінити позицію з підтримки Росії? На вашу думку, чи усвідомлюють у Кремлі цю небезпеку і чи мають на цей випадок план “В”?
– Я перестав вірити Трампу, його заявам, його висловлюванням. Адже ми не раз чули його обіцянки зробити щось, швидко закінчити війну тощо, але нічого з цього не виходило. Теоретично, звичайно, все може бути, але як Трамп може це реалізувати – це велике питання. Адже для Росії теоретично якесь перемир’я можливе, але практично воно неприйнятне. Війна – це сенс існування нинішньої Росії.
Щодо плану “В”, то я думаю, що такого плану Путін не має. Москва розуміє лише мову сили, мову ультиматумів. Якісь переговорні процеси не є дієвими. Коли Трамп це зрозуміє, коли буде готовий до ультиматумів? Я не знаю і ніхто не знає. Сенат та Конгрес вже виявляють невдоволення, але цього замало. Необхідний сильний тиск.
– Як ви вважаєте, чи розуміють у Кремлі, що вони дуже серйозно ризикують, коли нескінченно відкладають ухвалення рішення щодо перемир’я?
– Так, можливо, вони розуміють, але що з цього випливає? Вони оголосять: ми припиняємо бойові події, йдемо чи зупиняємося?
– Але цілком очевидно, що сьогоднішня позиція Трампа грає на руку Кремлю, очевидно, що завдяки цьому Путін, крім іншого, отримує серйозні геополітичні дивіденди – мовляв, Росія вже не в ізоляції, з нами рахується світовий лідер тощо. Де-факто позиція Трампа посилює режим у Росії. У Кремлі не бояться втратити ці плюшки?
– Вони не хочуть втратити такого відношення. Але хотіти і реалізувати – це різні речі з погляду реаліста і людини, яка розуміє. Трамп може заявляти будь-що, і в Кремлі сподіваються, що так воно і буде – що Трамп терпляче чекатиме якихось рішень, тому що вирішення цього конфлікту на сьогодні немає. Це абсолютний глухий кут.
Трамп хоче продемонструвати своїй країні, своїм виборцям, що він досяг перемир’я або навіть миру в цій війні, але він уже починає здогадуватися, що це практично неможливо зробити. Що робити далі? Продовжувати займатися цією риторикою, в певному сенсі блефом. Те саме робить і Путін.
Звичайно, Трамп має якісь терміни, наприклад, сто днів президентства. Для кожного нового президента це певна віха. Але він нічого не приніс, окрім руйнувань. Жодних позитивних зрушень ні в чому ми не бачимо. І це вже погана ознака як мінімум для взаємодії з його виборцями.
– Я правильно вас розумію – і Путін, і Трамп через свої політичні інтереси робитимуть вигляд, що якийсь процес відбувається, незважаючи на реальну відсутність прогресу, незважаючи на масовані атаки Росії на мирні міста України? Адже обидва зацікавлені в тому, щоб створювати саме таку картинку, чи не так?
– До певного часу. Адже якщо на Путіна не впливає російське суспільство, то на Трампа американське суспільство таки впливає. Якщо Демократична партія не така активна, як хотілося б, то вона все одно є. Є також незалежні ЗМІ, які щодня його критикують за всіма пунктами – не лише війни, а й економіки. Адже там і в економіці повний провал. Ніхто не скаже, коли це може припинитися, але це не триватиме нескінченно.
Війна вже стала парадигмою російської мафіозної неофашистської системи, але поки що я не бачу тих сил, які б могли її зламати за тих умов, що склалися в США. Трамп поки що не хоче йти на радикальні заходи, на загострення з Росією, але, можливо, його змусять це зробити в якомусь найближчому майбутньому. Можливо, вже цього року, у червні.
Звичайно, і Європа має щось зробити, але, як бачимо, не всі країни готові консолідуватися. Конкретного я поки що нічого не почув.
– Виходячи з того, що ви сказали, я роблю висновок, що для Путіна, для Кремля важливішим є продовження війни, ніж збереження прихильного ставлення до Росії Трампа і що вони фактично готові пожертвувати підтримкою США заради продовження війни проти України, бо для них війна важливіша?
– По суті, так, хоч би скільки зусиль не докладав Трамп. Всі представники Трампа на зустрічах з російською стороною роблять зовсім не те чи просто прикидаються. Вони займаються не тією дипломатією. Так, зустріч представника Трампа з Путіним була повним нонсенсом (мається на увазі зустріч Володимира Путіна зі спецпосланцем Дональда Трампа по Близькому Сходу Стівом Уіткоффом 11 квітня, – Ред.).
Путін не може відмовитися від війни через те, що те, чого він вимагає, неможливе. А зупинитись на тому, що є, це, по суті, програш. Він не зміг окупувати чотири українські області. Більше того, українські війська залишаються і у Курській, і у Бєлгородській області. Можливо, вони контролюють невеликі території, але все ж таки.
У цій ситуації я не думаю, що можна просто сказати: давайте зупинимося, а далі щось вирішуватимемо. Це неможливо зробити, причому обом сторонам. Зеленський теж не може піти на те, щоб віддати ці області, а Путін не може погодитися з тим, що пропонує Україна. Це тупикова ситуація. Я не бачу з неї іншого виходу, окрім економічної ізоляції Росії. Чи піде на це Трамп, я не знаю. Я не бачу, щоб Трамп був здатний вирішити цю глобальну проблему.
Джерело: OBOZ.UA