22 Липня, 2025

На тимчасово окупованих територіях нашої країни останнім часом різко збільшилася кількість випадків дезертирства серед солдатів РОВ. Причому саме громадян Росії, які підписали контракт із міноборони. Зокрема, в Донецькій, Луганській і Запорізькій областях уже на повну діють так звані бригади з вилову. У разі затримання доля втікачів – незавидна, але є й успішні кейси.

Докладніше про ситуацію – у матеріалі OBOZ.UA.

Довелося залучати цивільних

Одним із гучних випадків стало затримання трьох дезертирів російських окупаційних військ у Харцизьку Донецької області.

Таксист, 20-річний Дмитро, зателефонував у “поліцію” і повідомив, що прийняв замовлення до пункту пропуску “Успенка”. Пасажирами виявилися троє чоловіків, які, на думку таксиста, можуть бути дезертирами.

На місце одразу виїхали силовики, зупинили та заблокували авто. Побачивши їх, пасажири таксі сильно занервували. Один із них, який був на передньому сидінні, зміг виламати двері і кинувся тікати. Співробітник окупаційної поліції нібито помітив у його руках ніж і кинувся за військовослужбовцем, вистріливши попереджувальним у повітря, однак той не зупинився. У підсумку втікача було вбито.

Пізніше з’ясувалося, що всі троє дійсно були оголошені в розшук за самовільне залишення військової частини. Ними виявилися 32-річний житель Красноярського краю Іван (він загинув під час затримання), 35-річний житель Свердловської області Євген і 29-річний житель Бурятії Дмитро. Усі троє раніше в російських колоніях підписали контракт із міноборони країни-агресора і вирушили воювати проти України.

За словами співрозмовників OBOZ.UA в окупації, це далеко не єдиний випадок на підконтрольній Росії частині Донецької області.

“У тому, що таксист так зреагував, нічого дивного. З усіма таксистами було проведено “роботу”, їх проінструктували, як діяти в такій ситуації. Річ у тім, що дезертирів стало ну дуже багато. А куди-небудь швидко дістатися – це на таксі”, – повідомив наш співрозмовник.

За його словами, нещодавно було затримано дві групи росіян-дезертирів і в Маріуполі: “Там теж були зеки. Взагалі ця категорія зараз масово тікає з фронту, оскільки їм призначена роль гарматного м’яса. І вони це прекрасно розуміють”.

Подібна ситуація склалася і в Луганській, а також у Запорізькій областях. На окупованій частині регіонів зараз дуже багато як мобілізованих росіян, так і контрактників.

За даними наших джерел, зараз ще одну групу з п’ятьох озброєних дезертирів (вони зникли на території Мелітопольського району) щосили шукають російські силовики. Троє з них також контрактники, але “вимушені”. Джерело стверджує, що їх мобілізували, а потім примусово змусили підписати контракт.

“Ризик виправданий”

У соціальних мережах, присвячених мобілізації в Росії, зараз триває бурхливе обговорення випадків СЗЧ (самовільного залишення частини). Причому як на території РФ, так і на окупованій частині України.

Усі співрозмовники сходяться в одному: якщо ти не хочеш стати вбивцею і розраховуєш зберегти своє життя, втеча – єдиний вихід. Щоправда, досить ризикований. Дехто розглядає варіант і здачі в полон українським військовим – але це якщо інший варіант уже неможливий.

“У будь-якому разі ризик виправданий”, “краще ховатися, ніж померти”, “можна відкупитися”, – пишуть росіяни.

До речі, щодо відкупитися. Військовослужбовцям РОВ пропонують і такий варіант. Як стверджують наші співрозмовники, ціна питання в середньому – 200 тисяч рублів (за середнім банківським курсом це близько 60 тис. грн).

Резонансним цього року стало затримання співробітника російської військової прокуратури, який виступав державним обвинувачем у справах військовослужбовців, а паралельно допомагав тікати дезертирам – організував їхній виїзд із зони бойових дій в Україні .

Підполковника юстиції Олексія Ахрамешина затримали в підрозділі Центрального військового округу, звідки він був прикомандирований до прокуратури Об’єднаного угруповання військ. У Москві йому висунули обвинувачення за статтею 290 КК РФ (одержання хабаря).

Схема була простою та ефективною: “клієнт” включався в заявку на виїзд під приводом участі в суді як свідок. Під час перевірки машини прокурор називав пароль, уникнувши огляду. Після цього він доставляв дезертирів до Ростова-на-Дону, де їх забирали родичі.

Про збільшення кількості дезертирів серед росіян повідомили і в правозахисному проєкті “Призыв к совести”, який допомагає громадянам РФ уникнути участі у злочинній війні.

“Дедалі більше російських військових дезертирують, щоб залишитися в живих і не вбивати інших людей. Це складно і ризиковано, але іншого виходу в них немає”, – кажуть вони.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *