3 Липня, 2025

У Верховній Раді та уряді вже кілька місяців жваво обговорюють посилення ПДР – адже відсутність ефективного контролю та невисокі штрафи не зупиняють деяких автолюбителів від створення аварійних ситуацій на дорозі. І серед таких водіїв – чимало нардепів.

Так, відразу 155 парламентів мають борги за штрафи через порушення ПДР. І самих цих порушень назбиралось чимало – низка депутатів створювали небезпеку на дорогах понад 10 разів, вперто відмовляючись при цьому сплачувати штрафи.

OBOZ.UA проаналізував Єдиний реєстр боржників та знайшов у ньому імена нардепів, які більше за всіх не люблять їздити за правилами. А також з’ясував, на яких машинах вони нині пересуваються (спойлер: на дорогих).

Які нардепи – затяті порушники ПДР

Нардепом-рекордсменом із порушень правил дорожнього руху став обранець від “Європейської солідарності” Михайло Бондар. Він “назбирав” одразу 397 таких штрафів. Утім, пояснення цьому є.

Як розповів сам Бондар OBOZ.UA, від початку повномасштабної війни він забезпечує автомобілями бійців на фронті. І всі ці авто – а їх, за словами народного обранця, вже назбирались сотні – мали тимчасову реєстрацію на самого Бондаря.

Порушення ПДР же, як стверджує нардеп, здійснювали вже військові, які отримували ці автівки. Проте, оскільки офіційним власником машин був Бондар, штрафи виписували йому.

Скажімо, у матеріалах Шевченківського райсуду Києва у справі № 761/804/24 від 2024 року зазначається: водій авто Volkswagen Transporter, записаного на благодійну організацію “Благодійний фонд Михайла Бондара “Боремось, перемагаємо”, перевищив швидкість на 33 км/год, що призвело до накладання штрафу в 340 грн.

З усім тим, йдеться в матеріалах суду, в позовній заяві було зазначено, що це авто “було передано представнику 65-ї бригади”. У зв’язку з чим, запевнялось, Бондар ПДР не порушував, а тому просив скасувати йому штраф.

Утім, суд робити цього не став. Оскільки, зазначається в рішенні, “твердження позивача про незаконність та необґрунтованість постанови про притягнення до адміністративної відповідальності не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи”.

Втім, сплачувати штрафи без примусу, Бондар, здається, намірів не має. Позаяк, поскаржився він, через них виконавча служба блокувала як його особисті рахунки, так і рахунки його благодійного фонду.

До речі, за підрахунками OBOZ.UA, на момент написання цього матеріалу “активними” в Бондаря було 103 штрафи зі 397-ми. Тож, схоже, нардеп дійсно не спішить їх сплачувати.

Водночас у самого нардепа, за його ж декларацією, автівок наразі немає – навіть орендованих. Тож, маючи купу штрафів за порушення ПДР, на роботу він, судячи зі всього, їздить на таксі. Або на автобусі – бо від метро далеко йти.

Другий у списку – “слуга народу” Ігор Негулевський. Він отримав 24 штрафи. Які, втім, уже вважаються завершеними.

Варто зазначити, що статус завершеного не визначений законодавством – як розповіли аналітики YouControl, цей термін використовують лише за ініціативою розробників реєстру автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП). Відповідно, цей статус не завжди означає фактичне завершення справи – тобто, в такому випадку, сплату штрафу.

Їздить же нардеп, за його декларацією, на BMW М760LI 2017 р.в. Придбав він її у 2020 році за 1,4 млн грн.

Олександр Сухов (група “Довіра”) має 18 завершених постанов про порушення ПДР. Наприклад, у 2023 році в судовому порядку він намагався скасувати штраф у 340 грн за перевищення швидкості на понад 20 км/год. Згідно з матеріалами справи № 460/7418/23:

  • Правопорушення було вчинене на авто Toyota Camry.
  • При цьому, зазначається, позивачем “на підтвердження того, що він, керуючи транспортним засобом, рухався не перевищуючи встановлені обмеження швидкості руху в населеному пункті, не надано суду жодних доказів”.
  • Водночас фотознімком та відеозаписом приладу TruCam “зафіксовано перевищення швидкості”. А курсор приладу був “наведений саме на транспортний засіб, яким керував позивач”.
  • Як наслідок, у скасуванні штрафу було відмовлено.

До речі, в останній декларації Сухов задекларував Toyota Camry 2023 р.в. за 1,6 млн грн. Однак належить вона не йому, а ніяк не відображеній Світлані Суховій. Сам же нардеп, зазначається, їздить на цьому авто на умовах безоплатного користування.

А от у декларації за 2023 рік у Сухова зазначена інша Toyota Camry – уже 2020 р.в., за 1,1 млн грн. На якій він, ймовірно, і “притопив” на дорозі, за що й отримав штраф.

Наразі ж до автопарку нардепа входить ще 2 автівки. Зокрема:

  • Hyundai Elantra 2021 р.в. за 820 тис. грн, яка також належить Світлані Суховій, а сам нардеп безплатно катається на цьому авто.
  • BMW X3 2022 р.в. за 2,17 млн грн. Ця машина належить Марії Муляр, з якою Сухов пов’язаний як із особою, з якою спільно проживає.

Олександр Фельдман з “Батьківщини” також має 18 завершених постанов про порушення ПДР. Їздить же він, за декларацією, на Land Rover Range Rover Autobiography 2018 р.в. Однак належить це авто не йому, а компанії “СВ Транс Інвест”.

За даними YouControl, ця фірма з Волинської області, серед іншого займається наданням транспорту в оренду. І саме на такій підставі Фельдман користується автівкою.

До речі, якщо орендувати Land Rover Range Rover Autobiography у Києві, то це обійдеться у близько 14 тис. доларів на місяць (з розрахунку 450 доларів за період від 26 днів без застави).

Дружина ж Фельдмана їздить на TOYOTA RAV4 2020 р.в. за 730 тис. грн.

Замикає топ-5 нардепів-порушників ПДР колишній спортсмен, а тепер бранець від “Слуги народу” Василь Вірастюк. У нього 13 завершених порушень.

За декларацією, нардеп має цілий автопарк із 5 автівок. Серед яких виділяються:

  • Chevrolet Caprice 1992 р.в. за 250 тис. грн, на якому він їздить з 2019 року.
  • Hyundai Tucson 2017 р.в. за 870 тис. грн, на якому з 2017 року їздить його дружина.
  • AUDI A8 2017 р.в. за 959 тис. грн, на якому їздить сам Вірастюк з 2022 року.

Окрім цих нардепів, ще в чотирьох зафіксовано понад 10 порушень ПДР (всі завершені). Так:

  • Артем Дмитрук (втік з України) – 12.
  • Роман Костенко (“Голос”) – 11.
  • Богдан Лукашук (“Батьківщина”) – 11.
  • Володимир Тимофійчук (“Слуга народу”) – 11.

Порушень може бути ще більше

Водночас зауважимо: до реєстру боржників потрапляють лише ті штрафи, які не були сплачені вчасно. Якщо ж хтось із парламентарів мав десятки штрафів, які він сплатив вчасно, у реєстрі Мін’юсту його ПІБ не з’явиться. Відповідно, реальна кількість порушень ПДР, здійснених нардепами, може бути ще більшою.

І це кидає чергову тінь на законодавців. Адже хоч, з одного боку, ці порушення не є значними, вчинення їх тими, хто встановлює правила життя в країні, створює серйозні підстави для сумнівів у їхній доброчесності та здатності ефективно виконувати свої обов’язки. Що підриває довіру суспільства до інституцій і загрожує стабільності держави.

Детальніше ж про те, хто з нардепів найбільше заборгував за комунальні послуги, читайте в наступних публікаціях OBOZ.UA.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *