Папа Римський Франциск на Великдень звернувся до вірян всього світу з великодньою промовою. Її замість понтифіка проголосив церемоніймейстер папських богослужінь Дієго Равеллі, сам Папа був присутній на балконі базиліки Святого Петра, однак через стан здоров’я не зміг зачитати промову сам.

У промові глави Римсько-католицької церкви згадав про нашу державу, побажавши “миру стражденній Україні” та досягнення справедливого і тривалого завершення війни. Повний текст великодньої промови оприлюднили у Ватикані

У своїй промові Папа Римський згадав про “численні конфлікти, які заторкують різні куточки світу” і висловив надію, що люди можуть повернути мир на планету. Зокрема, він згадав про необхідність встановлення “справедливого і тривалого миру” в Україні.

“Нехай же Воскреслий принесе пасхальний дар миру в стражденну Україну та заохотить усі залучені сторони й надалі докладати зусилля, спрямовані на досягнення справедливого і тривалого миру”, – наголосив глава Римсько-католицької церкви.

Згадав Франциск і про війну на Близькому Сході.

“Мені близькі страждання християн у Палестині та Ізраїлі, а також усього ізраїльського та палестинського народів. Викликає занепокоєння зростаюча атмосфера антисемітизму, що поширюється в усьому світі. Водночас мої думки линуть до жителів і, зокрема, до християнської спільноти в Газі, де жахливий конфлікт і далі породжує смерть та руйнування, а також призводить до драматичної й ганебної гуманітарної ситуації. Звертаюся із закликом до воюючих сторін: припиніть вогонь, нехай будуть звільнені заручники та надана допомога людям, які голодують і прагнуть мирного майбутнього!” – підкреслив він.

Також понтифік закликав “молитися за християнські спільноти у Лівані та Сирії, які, в той час як остання переживає делікатний перехідний період своєї історії, прагнуть стабільності та участі в долі своїх країн.

“Окрему думку звертаю також до народу Ємену, який переживає одну з найгірших у світі “тривалих” гуманітарних криз через війну, і закликаю всіх знайти рішення за допомогою конструктивного діалогу”, – додав Папа Римський.

Він наголосив, що молиться за “якнайшвидше підписання та імплементацію остаточної Мирної Угоди між Вірменією та Азербайджаном, яка привела би до довгоочікуваного примирення в регіоні”, за те, аби не загострювалися напруга та кризи на Балканах, за мир та розраду для людей в Африці, зокрема у Демократичній Республіці Конго, Судані, Південному Судані, в Сахелі, на Африканському Розі та в регіоні Великих озер, а також за М’янму, яка досі страждає від наслідків руйнівного землетрусу.

Шлях до миру на планеті, на переконання Папи Франциска, полягає у забезпеченні фундаментальних свобод людини, пошана до інших поглядів і культур, а також “справжньому роззброєнні”.

“Жоден мир не є можливим там, де нема релігійної свободи або де відсутні свобода сумління та слова і пошана до поглядів іншої людини. Жоден мир не є можливим без справжнього роззброєння! Необхідність кожного народу подбати про власну оборону не може перетворюватися на загальну гонку переозброєння. Нехай же світло Пасхи спонукає нас до подолання бар’єрів, які створюють розбіжності та обтяжені політичними та економічними наслідками. Нехай спонукає нас дбати одні про одних, збільшувати взаємну солідарність, трудитись задля цілісного розвитку кожної людської особи”, – сказав понтифік.

Франциск звернувся до світових лідерів з закликом “не піддаватися логіці страху, що ізолює”. В умовах стрімкого зростання загроз нових воєн та конфліктів національні уряди, на його думку, мають витрачатися не на посилення своїх армій та здатності захищатися від агресії, а “використовувати доступні ресурси для того, щоби допомагати потребуючим, долати голод і сприяти ініціативам, які допомагають розвиткові”.

“Все це – “зброя миру”, та, що будує майбутнє, замість того, щоб сіяти смерть! Нехай же ніколи не забракне принципу гуманності, як основи наших щоденних дій. Перед обличчям жорстокості воєн, які заторкують беззахисне цивільне населення, нападають на школи, лікарні та гуманітарних працівників, ми не можемо дозволити собі забувати, що удари вражають не цілі, а людей, наділених душею та гідністю. І в цьому ювілейному році нехай же Великдень також стане сприятливою нагодою для звільнення військовополонених і політичних в’язнів!” – зазначив Папа Римський.

Цьогоріч глава Римсько-католицької церкви не зміг очолити Великодню службу через те, що досі відновлюється після пневмонії. Замість нього 20 квітня 2025 року святкову месу в базиліці Святого Петра проводив кардинал Анджело Комастрі, колишній архиєпископ базиліки.

А ось на балконі базиліки Святого Петра він з’явився. Понтифік виїхав до тисяч людей, що зібралися на площі Святого Петра, на візку і помахав натовпу зі словами Христос воскрес.

Сам 88-річний глава Римсько-католицької церкви досі не оговтався після тяжкої форми двосторонньої пневмонії, яка ледь не забрала його життя. Відтоді як Папа повернувся до Ватикану 23 березня після 38 днів у лікарні, він з’являвся на публіці лише кілька разів. Франциск пропустив великі релігійні служби Страсної п’ятниці та Великої суботи, а за лічені дні до Великодня з’явилися повідомлення, що Папа Римський не очолюватиме великоднє богослужіння у Ватикані.

Нагадаємо, про те, що Папа Римський нарешті повертається до резиденції у Ватикані після тяжкої хвороби, під час якої його навіть підключали до апарату штучної вентиляції легень, стало відомо 22 березня.

Вже наступного дня він вперше з’явився на публіці після госпіталізації.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *