За жовтень 2024 року Росія захопила приблизно 490 кв. км території України, що є найбільшим показником за цей рік і з часу початку російського контрнаступу в жовтні 2023 року. Однак експерти наголошують, що хоча площа втрат має значення, вона не може бути головним критерієм для оцінки загальної ситуації на фронті.
Основна цінність армії та її успіх у протистоянні полягає в людях, їхній готовності та спроможності вести боротьбу. Про це повідомляють аналітики DeepState.
Оцінюючи досягнення чи втрати під час війни, важливо дивитися глибше, ніж просто на кількість захоплених квадратних кілометрів. Певну територію можна захопити ціною значних ресурсів і жертв, але це не завжди означає перемогу. Під час контрнаступу 2023 року Україна вже відчула, що інколи збереження бойових сил важливіше, ніж утримання окремих населених пунктів.
“На днях мережею почало ширитися обговорення масштабів територіальних втрат Сил оборони, але не варто міряти все площами, адже воюють люди і саме вони є гарантією сталості армії та її потенціалу до спротиву. Можна угробити кілька бригад заради одного села, але мати малий показник втрат території. Кривавий урок дав нам контрнаступ-2023. Показником є можливості ВПК, рівень підготовки мобілізованих, ступінь механізації, наявність можливостей для дальніх ударів та головне – раціональне застосування людського потенціалу. Останнє, на жаль, стає для нас слабким місцем”, – пояснили експерти.
Росія також змінила підхід, відходячи від тактики “м’ясних” атак, яка була характерна на початку війни. Сьогодні її підрозділи проходять довші тренування, а наявність чисельного особового складу дозволяє РФ проводити регулярні ротації.
Для української сторони з її обмеженими ресурсами це значно складніше, адже багато бригад безперервно перебувають у бойових умовах від самого початку повномасштабного вторгнення РФ. Через це ротація таких підрозділів стає проблемою, а нові бригади не завжди можуть замінити досвідчених бійців на передовій.
“Площі втрачених територій – це, звісно, важливо, але точно не єдиний параметр оцінки “життєдіяльності” та результативності війська. Якщо в жовтні 2022-го ворог наступав 4 повноцінними ротами на Новомихайлівку, то зараз для них це дуже дороге задоволення”, – резюмували експерти.
Нагадаємо, з 1 листопада 2024 року в Україні продовжено термін базової загальновійськової підготовки новобранців у всіх навчальних центрах Збройних сил. Тепер БЗВП мобілізовані проходитимуть 1,5 місяця.
Джерело: OBOZ.UA