Для подальшого розвитку вітрової енергетики в Україні вкрай важливо погасити борги на ринку електроенергії та запобігати їхньому накопиченню. Це мотивуватиме існуючих інвесторів і створить довіру серед нових гравців.
Про це заявила Анастасія Верещинська, директорка Європейсько-Українського енергетичного агентства.
Вона рекомендує державі забезпечити виконання низки важливих умов.
Зокрема, створити страховий фонд для захисту інвестицій в умовах нестабільної ситуації в країні. На думку Верещинської, потрібен фонд гарантування ринкових ризиків, який гарантуватиме мінімальну ціну викупу електроенергії у випадку дефолту споживача.
Директорка ЄУЕА підкреслила, що потрібно гарантувати інвесторам повернення інвестицій через механізми “зелених” аукціонів, запуск корпоративних договорів купівлі-продажу електроенергії (CPPA) і налагодження системи Feed-In-Premium.
Ще однією важливою умовою розвитку вітроенергетики Верещинська вважає спрощення процедури приєднання до мережі та дозвільних процедур. Вона також наголошує на необхідності продовжувати реформи, що сприятимуть інтеграції українського енергоринку з європейським. Зокрема, лібералізувати ринок і зняти обмеження на ціни (так звані прайскепи).
“Україна має значний потенціал для розвитку вітрових проєктів. Майже вся територія країни підходить для вітроенергетики, адже середньорічна швидкість вітру на більшості території сягає 7-8 м/с, що є дуже сприятливим показником. Окрім того, Україна має перспективи для розвитку офшорної вітрової енергетики, зокрема у водах Чорного та Азовського морів, коли це стане можливим з безпекового погляду”, – підкреслила директорка ЄУЕА.
Нагадаємо, борг ДП “Гарантований покупець” перед інвесторами у відновлювальну енергетику вже сягнув близько 16 млрд грн. Через борги перед інвесторами в ВДЕ та відсутність страхування від воєнних ризиків затримуються вітроенергетичні проєкти загальною потужністю 4 ГВт.
Джерело: OBOZ.UA