У Верховній Раді активно працюють над новим законопроєктом, який дозволить військовослужбовцям уникнути кримінальної відповідальності у випадку самовільного залишення частини (СЗЧ), якщо вони добровільно повернуться до лав війська. Очікується, що проєкт закону буде зареєстровано вже найближчими днями.
Про це в коментарі українським ЗМІ повідомив народний депутат, член парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський. Головною відмінністю цього законопроєкту від попереднього є те, що кримінальне провадження навіть не буде відкриватися.
Нардеп пояснив, що у поточній версії закону передбачено, що звільнення від кримінальної відповідальності можливе лише після повідомлення про підозру і відповідного рішення суду. Новий законопроєкт пропонує змінити це: військові, які самовільно залишили частину, можуть повернутися до військової служби без ризику опинитися під судом.
Веніславський зазначив, що важливо усунути цей страх перед кримінальною відповідальністю, адже він стає стримуючим чинником для багатьох військових, які могли б добровільно повернутися до лав армії.
“Тобто ми хочемо, щоб була можливість повернутися до військової служби без страху мати судимість”, – зазначив депутат.
Депутат також прокоментував ситуацію з мобілізацією, визнавши певне зниження її темпів, хоча, за його словами, воно є незначним. Щодо чуток про зниження призовного віку або інші радикальні заходи, наразі таких обговорень не ведеться.
Крім того, щодо кількості військових, які наразі перебувають у стані СЗЧ, Веніславський спростував чутки про понад 100 тисяч військових. Він каже, що “їх менше”, але не може розкривати деталі через конфіденційність інформації.
На питання про можливі зміни до законодавства щодо термінів служби та новий законопроєкт від Міністерства оборони, Веніславський відповів, що ці питання будуть обговорюватися на майбутніх засіданнях з участю міністра оборони.
Зазначимо, що всього місяць тому президент України Володимир Зеленський запевняв, що мобілізація в країні збільшилася, і в бригадах української армії, які відчувають брак особового складу, незабаром буде поповнення.
А видання New York Times писало, що в Україні після набрання чинності нового закону про мобілізацію щомісяця в армію нібито набирають до 30 тисяч осіб, хоча підтвердити таку статистику журналістам не вдалося. Темпи приблизно відповідають мобілізації у Росії.
Як повідомляв OBOZ.UA, у Міністерстві оборони України підтвердили, що темпи мобілізації зросли. У відомстві вважають, що гострої потреби у зниженні мобілізаційного віку немає.
Джерело: OBOZ.UA