
Рішення США призупинити постачання боєприпасів Україні, найімовірніше, змусить ЗСУ продовжувати заощаджувати ресурси та послабить здатність країни захищатися від масованих повітряних атак РФ. А це різко контрастує із заявленою метою американського лідера Дональда Трампа – припинити жертви серед українського цивільного населення.
Також такий крок спричинить прискорення російських успіхів на полі бою, як це вже траплялося з попередніми призупиненнями допомоги з боку США, а особливо – зміцнить “теорію перемоги” кремлівського диктатора Путіна. Таку оцінку рішенню Вашингтона дає Інститут вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW).
ЗСУ доведеться економити боєприпаси
Точні терміни запланованих постачань боєприпасів, які США призупинили, наразі залишаються незрозумілими. Міністерство оборони України заявило, що країна не отримувала жодних офіційних повідомлень про будь-яке призупинення або перегляд графіків постачань узгодженої американської військової допомоги до оголошення Вашингтоном.
За даними газети The New York Times, офіційні особи США заявили, нібито Білий дім не планував надсилати боєприпаси, яких стосується рішення, до України протягом кількох місяців, але The Wall Street Journal повідомила, що постачання американської зброї, яка вже перебувала в Польщі, було зупинено з 1 липня.
В адміністрації Трампа підтвердили, що не виділяли жодної додаткової допомоги, стверджуючи, що від адміністрації Байдена “її залишилося достатньо, щоб Україна протрималася ще кілька місяців”. Хоча заступник командира українського батальйону повідомив у коментарі західним медіа, що ЗСУ вже доводиться концентруватися на утриманні позицій й економії ресурсів, а не на наступі.
У ISW нагадали, що Силам оборони України вже доводилося заощаджувати критично важливі ресурси, включно з перехоплювачами ППО, ракетами GMLRS і артилерійськими снарядами, під час попередніх призупинень допомоги США.
“Європейські партнери України нарощують свої зусилля з надання їй військової допомоги, а українська оборонно-промислова база – з досягнення самодостатності, але тільки США можуть надати певні системи озброєння у великих масштабах і швидко. Українським силам, найімовірніше, доведеться знову економити ресурси, якщо Штати продовжать призупиняти постачання зброї”, – оцінили аналітики.
Війська РФ продовжать просування
За даними ISW, затримки з військовою допомогою США восени 2023 року та взимку-навесні 2024 року створили умови для того, щоб російські сили могли домогтися більш прискорених успіхів на фронті, ніж це вдавалося їм раніше. Так, на тлі тривалих дебатів у США (з жовтня 2023 року по квітень 2024-го) щодо передачі додаткової допомоги Україні окупанти значно активізували наступальні операції в районі Авдіївки на Донеччині в середині січня 2024-го та зосередили значну чисельність живої сили й техніки на своїх зусиллях із захоплення міста в середині лютого 2024-го.
Українські сили також зіткнулися зі значними артилерійськими обмеженнями під час російського наступу на Авдіївку, що дало змогу ворогу атакувати під меншим тиском українського контрбатарейного вогню. У підсумку ЗС РФ підтримували високий темп наступу після захоплення Авдіївки, щоб просунутися якомога далі на захід, і згодом навесні 2024 року розпочали атаки, спрямовані на захоплення Покровська, коли рішення США все ще значно обмежувало постачання допомоги ЗСУ.
Російські війська також помітно активізували наступальні операції в Курській області РФ після припинення обміну розвідданими зі США на початку березня 2025 року. ISW оцінює, що ЗСУ просувалися зі швидкістю близько 31 кв. км на день в Україні та на Курщині між призупиненням обміну розвідданими США з Україною 3 березня і його відновленням 11 березня 2025 року – на відміну від швидкості просування приблизно 19 кв. км на день упродовж шести місяців до призупинення обміну розвідданими.
“Теорія перемоги” Путіна лише зміцніє
Російський диктатор Володимир Путін сформулював “теорію перемоги” в червні 2024 року – і відтоді лише наголошував на ній – яка передбачає, що війська РФ зможуть продовжувати поступові, поступові наступи нескінченно та виграти війну на виснаження проти українських сил. Також вона припускає, що Росія зможе пережити обіцяну західну безпекову допомогу, і що Україна не набуде й не буде підтримувати людську силу та матеріальні засоби, необхідні для запобігання цим поступовим російським завоюванням, або ж для заперечування ініціативи та проведення контрнаступальних операцій зі звільнення території.
Тому в ISW вважають, що рішення США лише зміцнить віру Путіна в те, що час на боці Росії, і його прихильність до відтермінування переговорів щодо мирного врегулювання та затягування війни.
“Росія, як і раніше, навряд чи зробить прориви на оперативному рівні в найближчому майбутньому. Майбутні російські досягнення – навіть відносно прискорені наступи після припинення допомоги США – найімовірніше, залишаться поступовими і повільними і призведуть до непропорційно високих втрат, оскільки російські сили все ще не відновили оперативного маневру на дедалі прозорішому полі”, – оцінюють аналітики.
Однак вони впевнені, що Росія все одно готується до проведення ймовірних багатомісячних і багаторічних наступальних кампаній – демонструючи прийняття російським військовим командуванням віри Путіна в “теорію перемоги”. Російська армія, можливо, не зможе досягти цих цілей самостійно, але вона може посилитися північнокорейськими військами, зокрема під час великомасштабних наступальних операцій.
Росія продовжить атакувати цивільне населення України
До всього іншого, рішення США призупинити деяку військову допомогу Україні особливо погіршить спроможність Києва захищатися від розширених можливостей Росії з нанесення ударів із використанням ракет великої дальності та безпілотників, що призводять до значних наслідків для цивільної інфраструктури– все це в різкому контрасті із заявленою метою Трампа припинити жертви серед цивільного населення України.
“Постачання США систем ППО Patriot і перехоплювачів мали вирішальне значення для здатності України захищатися від ракетних ударів Росії, особливо з використанням балістики. Російські удари великої дальності все частіше націлені на густонаселені міста далеко від лінії фронту. Нещодавно РФ віддала пріоритет розширенню виробництва безпілотників і ракет, а також накопиченню балістичних ракет, що дало їй змогу проводити масштабніші й ефективніші серії комбінованих ударів по Україні”, – зазначили військові експерти.
Вони оцінюють, що країна-агресор продовжить збільшувати розмір своїх ударів по Україні, оскільки, як і раніше, прихильна до прискорення виробництва ракет і дронів. Так, припинення США критично важливих постачань перехоплювачів Patriot може вплинути на здатність України захищати свою критично важливу промислову й цивільну інфраструктуру.
“Російські війська вже скористалися перервами у військовій допомозі США Україні наприкінці 2023-го й на початку 2024 року для проведення великомасштабних комбінованих ударів, покликаних виснажити ослаблену систему ППО України, яка страждала від відсутності західної допомоги. Нинішнє скорочення постачань перехоплювачів Patriot змусить Україну продовжувати ухвалювати складні рішення щодо пріоритетів оборони”, – вважають в ISW.
Як повідомляв OBOZ.UA, після рішення про призупинення постачання Україні боєприпасів в Держдепі США заявили, що їхньою головною ланкою є дипломатія. Там запевняють: це не означає, що США повністю припиняють військову підтримку України.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте засудив рішення Білого дому щодо припинення частини військової допомоги Україні, але сказав, що розуміє прагнення адміністрації США опікуватися насамперед власними інтересами.
Водночас американський пастор, духовний радник американського лідера Марк Бернс закликав відновити постачання боєприпасів Україні, наголосивши, що кожна затримка військової допомоги коштує життів.
Джерело: OBOZ.UA