Ціни на ринку сільськогосподарських земель України за сприятливого сценарію зростатимуть на 15-20% у найближчі роки. Найактивніше продається земля в центральних регіонах, а на формування вартості впливають обмежена пропозиція, стриманий попит, війна та девальвація гривні.

Такий прогноз озвучив координатор земельного комітету асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” (УКАБ) Ігор Лисецький в етері одного з телеканалів. За словами експерта, вже третій рік поспіль в Україні функціонує відкритий ринок сільськогосподарських земель, який, попри війну та економічну нестабільність, демонструє відносну стабільність і поступове зростання.

Хоча лише близько 3% сільськогосподарських угідь було продано з моменту відкриття ринку, експерти вважають це цілком нормальним показником для країни, яка лише починає інтегрувати ринкові механізми у земельні відносини. Лисецький спрогнозував, що у найближчі роки за позитивного сценарію вартість сільськогосподарських земель в Україні зростатиме у межах 15-20%. Це може стати реальністю за умов стабілізації економіки, продовження реформ і загального покращення інвестиційного клімату.

Найбільша активність на ринку спостерігається у центральній Україні. Саме тут зосереджено найбільші масиви сільськогосподарських угідь, найродючіші ґрунти, а також – найвищий рівень агровиробництва. До того ж, у цьому регіоні велика кількість гектарів землі належить фізичним особам – громадянам України, які мають право її продавати. Водночас у західних регіонах також спостерігається висока ціна, але середній розмір паю значно менший.

Що формує ціну

  • пропозиція: ті, хто мав бажання терміново продати землю одразу після відкриття ринку, вже реалізували свої наділи. Інші ж власники поки утримуються від продажу в очікуванні вигіднішої ціни. Вони вже сьогодні фіксують бажану вартість і готові вийти на ринок лише тоді, коли вона буде досягнута;
  • попит: попит, хоч і стабільний, не є ажіотажним. Переважна більшість покупців – це агровиробники, які планують поступове розширення своїх земельних банків. Вони підходять до питання інвестування обережно, оскільки земля — актив низької ліквідності, який потребує довгострокових вкладень і складного управління;
  • війна та девальвація гривні: ці фактори суттєво гальмують розвиток ринку. Воєнний ризик, нестабільність національної валюти й загальний інфляційний тиск – усе це обмежує як попит, так і можливості потенційних інвесторів.

Як повідомляв OBOZ.UA раніше, вартість сільськогосподарської землі в Україні знизилась, станом на березень середня ціна впала до 52 582 грн/га. Найдешевшу землю сьогодні пропонують у Донецькій (11 254 грн/га), Луганській, Запорізькій, Чернігівській та Харківській областях, що зумовлено близькістю до бойових дій та економічною нестабільністю в регіонах.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *