До початку 2025 року уряд України, Світовий банк, Європейська комісія та ООН підготують оновлену оцінку потреб України на відновлення та відбудову – RDNA4. До документа потраплять дані щодо втрат України у всіх секторах економіки внаслідок війни. Враховуватимуться наслідки агресії Росії з 24 лютого 2022 року по 31 грудня 2024 року.

Про це повідомив віцепрем’єр-міністр з відновлення, міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба. Він пояснив, що RDNA4 стане основою для визначення пріоритетних проєктів відновлення та розвитку.

“Нам важливо зробити оцінку не тільки того, що зруйновано, але й актуалізувати потреби у відновленні… Наші пріоритети – житло, соціальна сфера, розмінування, енергетика, зокрема, теплопостачання, укриття. Особливу увагу захисту енергетичних об’єктів “, – розкрив Кулеба вже затверджені пріоритети.

За його словами, 2024 рік остаточно продемонстрував наміри Росії ліквідувати енергетичний сектор України. “Всі розуміють, що цієї зими агресор хоче залишити українців без тепла та електроенергії”, – заявив Кулеба.

При цьому загалом ідеться не лише про проєкти з державним фінансуванням, але й про ті, в які планують інвестувати партнери України та бізнес. “Довіра донорів та громадян до процесу відновлення залежить від перевірених цифр”, – зазначив міністр.

Такий підхід, за його словами, необхідний для “ефективного та підзвітного відновлення”. “RDNA4 буде опублікована на початку 2025 року”, -– анонсував Кулеба.

Як уточнила заступниця міністра розвитку громад та територій Наталія Козловська, головна мета оновлення – відновлення постраждалих громад на достовірних та перевірених даних. Для цього при підготовці RDNA4 буде використовуватись інформація з Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

На сьогоднішній день у ньому зареєстровано понад 235 тис. об’єктів. “Система дозволяє оцінити масштаби руйнувань по територіях країни та забезпечити контроль над процесом компенсацій. Верифікація інформації про кожен об’єкт здійснюється уповноваженими особами місцевого самоврядування та обласними адміністраціями”, – зазначила Козловська.

До речі, сам реєстр також планують розширити. Зокрема, українці зможуть вимагати від Росії компенсації за загибель близької людини. Досі до реєстру вносили лише збитки за знищене житло.

“Вноситимуться не лише збитки за знищене житло, а й 44 інші категорії збитків”, – розповіла OBOZ.UA нардепка Олена Шуляк (“Слуга народу”). Отже, загалом категорій буде 45. По кожній із них будуть різні правила верифікації та вимоги до документів.

Поки що ж готові форми для 13 категорій. Усі 45, за очікуваннями, будуть розроблені до кінця 2024 року.

Як повідомляв OBOZ.UA, функціонування цього реєстру дозволяє українцям через портал Дія повідомляти про зруйноване чи пошкоджене війною житло. Ці дані потраплять до міжнародного Реєстру збитків у Гаазі і в майбутньому дадуть право на отримання репарацій від агресора.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *