Ринок сталі України протягом I кварталу 2025 року показав різноспрямовані тенденції: виробництво основних видів продукції переважно зросло, внутрішнє споживання та імпорт також відновились, а от експорт продукції сповільнився. Серед основних факторів впливу – торгова політика США, здорожчання логістики та державна тарифна політика, вказує GMK Center.  

“За підсумками січня-березня металургійні підприємства збільшили виплавку чавуну на 7,2% порівняно з аналогічним періодом 2024 року, а випуск сталі зріс на 2,7% р./р. Водночас, порівняно з попереднім кварталом, виробництво чавуну скоротилось на 1,8%, а сталі та прокату зросло на 2,5% відповідно. Експорт металопродукції за цей період скоротився на 11,2% р./р.: зниження відбулось переважно через сповільнення експортного попиту на напівфабрикати”, – вказують аналітики Центру. 

Серед основних факторів впливу вони називають торгову політику США: нові мита та антидемпінгові розслідування обмежують доступ української продукції до американського ринку, впливаючи також на цінову кон’юнктуру в ЄС і Азії. Впливають на стан галузі також логістичні труднощі, зокрема підвищення тарифів на перевезення, висока конкуренція з боку азійських виробників, та ін.

Основними експортними ринками українського металопрокату є країни Європейського союзу (77,9%), іншої Європи (10,9%) та СНД (6,7%). Серед металургійних імпортерів перше місце обіймають інші країни Європи (59,4%), на другому ЄС (23,2%), на третьому – країни Азії (16,9%).

“Ми бачимо початок негативних тенденцій із-за внутрішніх і зовнішніх факторів, що впливають на український ГМК. Експорт залізної руди зменшується, стабільні обсяги випуску сталі та експорту чавуну під загрозою. Негативні економічні тенденції, що посилилися через торговельні війни в Європейському Союзі, також впливають на обсяги та ціни українського експорту. Додатково негативний вплив відчутно від агресивної податкової та тарифної політики уряду, що погіршує ситуацію для ключової галузі промисловості – гірничо-металургійного комплексу”, – зазначив директор GMK Center Станіслав Зінченко.

Нагадаємо, у минулому році Україна посіла 20-те місце у рейтингу 71 країн-найбільших виробників сталі. Втім, уже у першому кварталі нинішнього року ми опустилися у цьому рейтингу на 23 місце. 

Як відомо, за 5 років найбільші метпідприємства сплатили податків і зборів на суму 190 млрд грн, або $6,2 млрд. За підсумками 2024 року сплата податків і зборів чотирьох металургійних компаній становила 1,6% надходжень до бюджетів усіх рівнів. Але у разі зростання тарифів державних монополій, передусім вантажного тарифу “Укрзалізниці”, бюджет ризикує втратити джерело прибутку, адже виробники почнуть закривати підприємства.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *