
Під час дії воєнного стану в Україні виїзд чоловіків віком від 18 до 60 років за межі країни суттєво обмежено. Винятком є окремі категорії, серед них – військовозобов’язані, які мають бронювання на період мобілізації.
OBOZ.UA пояснює, хто саме може перетинати кордон та які документи для цього треба, і нагадує, що заброньовані особи, які не підлягають призову на військову службу, мають право на виїзд з України. Водночас, згідно з чинними правилами, офіційно регламентовано лише порядок їхнього виїзду у відрядження, а от відпустки у законодавстві чітко не врегульовано.
Згідно з пунктом 1 першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, заброньовані працівники, які є військовозобов’язаними, перебувають на спеціальному військовому обліку. Вони звільнені від мобілізації, однак право на виїзд у відпустку залишається невизначеним, якщо це не відрядження, тому такі випадки розглядаються індивідуально під час проходження прикордонного контролю.
Державна прикордонна служба України роз’яснює, що у подібних ситуаціях остаточне рішення щодо пропуску через кордон ухвалює безпосередньо прикордонник. При цьому відсутність чітких законодавчих норм створює простір для суб’єктивної оцінки кожної конкретної справи.
Деякі посадові особи, зокрема міністри, їхні заступники, судді, прокурори, депутати місцевих рад, керівники державних органів чи інші державні службовці, не мають права виїжджати за кордон з метою відпустки. Це визначено у ст. 2-14 Правил перетинання державного кордону громадянами України.
Які документи необхідно мати при собі:
- паспорт громадянина Україну для виїзду за кордон;
- військово-обліковий документ (паперовий або цифровий у застосунку Резерв+ з відміткою про бронювання, а також внесенням до системи “Оберіг”);
- витяг або копія наказу про відпустку з обов’язковим зазначенням країни виїзду, терміну й посади працівника;
- інші документи, що підтверджують мету подорожі.
Працівник також не повинен мати чинних заборон на виїзд, а його облікові дані мають бути актуальними й внесеними до системи “Оберіг”.
Щоб уникнути непорозумінь, Міністерство юстиції України радить заздалегідь звертатися до Держприкордонслужби через гарячу лінію 1598 або офіційний сайт dpsu.gov.ua.
Що передувало
Верховна Рада обговорює ініціативу, яка дозволить військовозобов’язаним чоловікам віком від 18 до 24 років перетинати кордон. Однак говорити конкретно про будь-які законодавчі норми зарано, заявив спікер парламенту Руслан Стефанчук. На разі невідомо, яким буде рішення профільного комітету ВРУ.
Водночас президент України Володимир Зеленський заявив, що в Україні не розглядається питання демобілізації бійців. За його словами, захисники повернуться додому після перемоги.
“Повернуться додому, коли ми переможемо ворога, а це – Путін. Ворогів всередині нашої країни немає. Наші воїни заслуговують якісних ротацій. Коли такі, як ви, будуть допомагати їм на фронті, а не тільки тут”, – відповів на це президент.
Як повідомляв OBOZ.UA, працівників, які не мають військово-облікового документа, не перебувають на військовому обліку, не уточнили персональні дані або перебувають у розшуку ТЦК дозволять брати на роботу в критично важливі підприємства й оформлювати їм бронювання. Тобто, бронь від призову на службу зможуть отримати ті військовозобов’язані, які порушили законодавство про мобілізацію – проте лише тимчасово.
Джерело: OBOZ.UA