
З 1 липня 2025 року в Україні набуває чинності оновлений стандарт напруги в електромережах – 230/400 В замість нинішніх 220/380 В. Тому в деяких громадян можуть виникати питання щодо потенційних наслідків такого рішення уряду.
OBOZ.UA зібрав головну інформацію, яка може зацікавити споживачів електроенергії у контексті переходу на “європейський” стандарт напруги.
Перехід на новий стандарт напруги передбачено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Це рішення має гармонізувати українські та європейські норми і, відповідно, сприяти інтеграції енергосистем – зокрема, з ENTSO-E.
Також у НКРЕКП повідомили, що допустиме відхилення за новим стандартом встановили на рівні від -10% до +10% від номінального значення (тобто 207-253 В). У разі виходу напруги за межі регулятор радить звертатися до ОСББ, керуючої компанії чи ДТЕК – проблему мають усунути за 15 робочих днів.
Раніше в ДТЕК повідомили, що перехід на 230 В не вимагає заміни проводки, хоча і радять перевірити її власникам квартир у старих будинках. Але перейматися через поломки побутових приладів не варто, оскільки більшість із них не лише витримують, але й розраховані на напругу у 230 В. І навіть більше – нововведення має зменшити потребу в стабілізаторах, тобто дозволить заощадити кошти й зменшити втрати енергії.
Так само перехід не вплине на суми в платіжках, оскільки споживачі платять не за напругу, а за фактично спожиту електроенергію, тобто кіловат-години. “Напруга – це просто тиск у системі, а не кількість електрики. Жодних нових цифр у квитанціях через це не буде”, – пояснюють у ДТЕК.
Також перехід на 230 В не обмежує побутову активність споживачів – це означає, що вони й надалі можуть користуватися необхідною кількістю електроприладів. Втім, у пікові години (тобто вранці та ввечері) мережу краще не перевантажувати. Тому, аби допомогти енергосистемі працювати стабільніше, декілька потужних електроприладів варто включати водночас вдень.
Як повідомляв OBOZ.UA, Кабмін продовжив дію фіксованого тарифу на електроенергію для населення – до 31 жовтня. Тож за травень, червень, липень і далі українці платитимуть за світло за тим самим тарифом, що й раніше – 4,32 грн за 1 кВт*год. Попередня ж дія фіксованого тарифу закінчувалася 30 квітня.
Джерело: OBOZ.UA